Bez systému záloh na plastové lahve a plechovky ČR nesplní evropské cíle sběru nápojových obalů, připomíná Iniciativa pro zálohování

Zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky je pro Česko nevyhnutelné, připomněla Iniciativa pro zálohování. Jak tato iniciativa, založená významnými výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj, dále uvádí, bez zavedení zálohového systému není možné splnit nejen stanové cíle vyplývající ze směrnice o jednorázových plastech, tedy 90% cíl sběru do roku 2029, a zároveň ani cíl diskutovaného návrhu evropského nařízení o obalech a obalovém odpadu (tzv. PPWR). Nařízení stanovuje povinnost zavést systém záloh, pokud členské země v roce 2026 nesplní povinnou míru sběru 80 % u obou nápojových obalů. Česká republika jednoznačně nesplní povinnou míru sběru u plechovek. ČR by však s vysokou pravděpodobností nesplnila daný cíl ani u plastových lahví. 

To, že zálohový systém je cestou ke splnění evropských cílů, potvrzuje také autorizovaná obalová společnost EKO-KOM„Zavedení systému záloh je nevyhnutelné, protože u nápojových plechovek nemůžeme dosáhnout cíle 80 % tříděného sběru do roku 2026, a proto ČR nemůže žádat Evropskou komisi o výjimku z nařízením uložené povinnosti zavést zálohování nápojových obalů, bez ohledu na to kolik plastových lahví sbíráme,“ uvedl Zbyněk Kozel, generální ředitel společnosti EKO-KOM a.s. Odkázal tak na evropské nařízení o obalech a obalovém odpadu, na jehož znění se shodla Rada Evropské unie a Evropský parlament. To zavede podmínku, že pokud členský stát nesplní v roce 2026 míru sběru 80 % u PET lahví či plechovek, musí zavést zálohový systém na tyto obaly. Finální hlasování v Evropském parlamentu se očekává 24. dubna.

Výše zmíněné nařízení o obalech de-facto zpřísňuje cíle sběru pro členské státy, když nově zavádí cíl právě na nápojové plechovky a zároveň zvyšuje cíl sběru plastových lahví v roce 2026. „Jsme rádi, že se dnes již nebavíme o tom, jestli zálohy ano, nebo ne. Je zcela jasné, že nyní naše úsilí musí jít směrem k vytvoření maximálně efektivního zálohového systému, který bude podporovat plnou cirkularitu.“  vysvětlila Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování

Cílem ČR je přechod na cirkulární ekonomiku, a právě systém záloh je jednoznačně jedinou funkční cestou k uzavření materiálovou smyčky nápojových obalů a zajištění toho, aby se tento cenný materiál opakovaně využíval. Představuje však také obrovskou příležitost pro nastartování skutečné recyklace i u ostatních plastů, které dnes občané vytřídí.

/tz/*

Zálohování PET lahví a nápojových plechovek jsme se věnovali například zdehttps://moderniobec.cz/ze-je-rozhodnuto-sdruzeni-mistnich-samosprav-cr-se-ohledne-povinneho-zalohovani-pet-lahvi-obraci-na-ministra-hladika/, zde: https://moderniobec.cz/sdruzeni-mistnich-samosprav-cr-ke-slov%C2%A7um-ministra-hladika-obcim-informace-nechybeji-proto-podporuji-trideni-ne-zalohovani/ zdehttps://moderniobec.cz/diky-zalohovani-pet-lahvi-a-napojovych-plechovek-si-obecni-rozpocty-polepsi-tvrdi-ministerstvo-zivotniho-prostredi-kolik-to-bude-se-radnice-maji-dozvedet-na-prave-spustene-on-line-kalkulacce/.

Ilustrační obrázek: web EKO-KOM

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down