Bohumín zpřísní využívání cykloboxů. Nevyzvednutá kola vyklidí a vydraží

Se zneužíváním cykloboxů umístěných před vlakovým nádražím bojuje Bohumín od jejich zprovoznění. Lidé do nich odkládají nepotřebné věci a schránky dlouhodobě blokují. Po téměř dvou letech došla radnici trpělivost. Aby zajistila dostupnost služby slušným uživatelům, zpřísní jejich provoz. Nevyzvednutá kola půjdou do dražby.

Sedmdesátka cykloboxů u železniční stanice v Bohumíně funguje od konce roku 2021. Jejich využití je bezplatné, avšak časově omezené. Lidé mohou do schránky umístit svůj dopravní prostředek na 22 hodin. Poté dochází k automatickému zablokování a otevřít box mohou jen strážníci městské policie za poplatek 200 korun.

Ani to však některé uživatele neodrazuje od toho, aby schránky zneužívali. „Za posledního půl roku jsme vyklidili nespočet haraburdí, tašek s předměty nevalné hodnoty a více než třicet jízdních kol, ke kterým se nikdo nehlásí. Jsou mezi nimi i značková zánovní kola s vysokou pořizovací cenou,“ konstatoval ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.

Přísnější postup

Radnice se proto rozhodla provoz cykloboxů zpřísnit. Cílem je regulovat množství předmětů, kvůli nimž zůstávají boxy nepřístupné ostatním uživatelům. Nový provozní řád začne platit od září. „Pokud si někdo obsah nevyzvedne do týdne od provedení kontroly městskou policií, schránku vyklidíme a věci uložíme ve skladovacím prostoru městského úřadu. Bude-li je chtít jejich majitel získat zpět, musí prokázat vlastnictví uloženého předmětu a uhradit poplatek 500 korun za vyklizení boxu, převoz a uskladnění,“ uvedla Lucie Oršulíková z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Pokud se uživatel cykloboxu neozve ani po měsíci, město s věcí naloží, jako by byla opuštěná. „V praxi to znamená, že méně hodnotné předměty zlikvidujeme, ty cenné, jako jsou zachovalá jízdní kola, půjdou do dražby,“ doplnila Lucie Oršulíková. První veřejnou dražbu odložených jízdních kol chystá radnice na září.

Město pořídilo 72 cykloboxů při přestavbě přednádražního prostoru na moderní dopravní terminál před dvěma lety. Deset z nich má elektropřípojku. Uložení kol je bezplatné a funguje na principu zámku s čtyřmístným kódem. Pořízení schránek stálo 3,5 milionu korun, Bohumín na ně získal dotaci 3,2 mil. Kč od Ministerstva pro místní rozvoj.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down