ČSÚ zveřejnil nové vydání krajských statistických ročenek

Krajské správy Českého statistického úřadu vydaly již potřiadvacáté v řadě své krajské statistické ročenky. Publikace přináší statistický pohled na kraje od jejich ustavení v roce 2000, soustřeďují se ale především na období let 2020–2022. Uživatelé v nich naleznou nejen krajské údaje, ale také data za dílčí nižší územní celky. 

Podoba všech krajských ročenek je pro snadnou orientaci sjednocená svou strukturou i tématy.  Každá obsahuje 28 kapitol se zhruba 200 tabulkami, 50 grafy a 24 kartogramy, charakteristikou kraje a metodickými vysvětlivkami, v nichž zájemci získají podrobné údaje o příslušném kraji a jeho územních celcích. V online verzi ročenek na webu ČSÚ je navíc k dispozici téměř 200 dalších tabulek s mezikrajskými srovnáními z nejrůznějších oblastí.

Čím se statistické ročenky mj. zabývají?

Z publikovaných krajských dat například vyplývá, že v roce 2022 vzrostl počet obyvatel ve všech krajích Česka, a to poprvé od roku 2008. Vliv na to měl především kladný výsledek zahraničního stěhování. Pouze v Praze se na populačním růstu kromě migrace částečně podílela i přirozená měna obyvatel. Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení se meziročně zvýšila a přiblížila se předcovidovým výsledkům z roku 2019, ve čtyřech krajích ji dokonce převýšila. Počet dokončených bytů byl v roce 2022 nejvyšší od roku 2008, nejvíce bytů bylo loni tradičně dokončeno ve Středočeském kraji. Podíl nezaměstnaných osob ve všech krajích meziročně mírně vzrostl, pouze v Moravskoslezském kraji lehce klesl, přesto však zůstal mezi kraji nejvyšší.

Vzhledem k požadavku na dlouhodobou srovnatelnost dat se obsah krajských statistických ročenek proti minulým vydáním zásadně nezměnil. Hlavní obsahovou odlišností je v tomto vydání změna názvu kapitoly Zdravotnictví na Zdraví, spolu s rozšířením publikovaných informací, a zařazení dalších údajů ze Sčítání lidu, domů a bytů 2021. V kapitole Volby pak uživatelé naleznou výsledky lednové volby prezidenta republiky. 

Statistické ročenky všech 14 krajů Česka jsou dostupné na webu ČSÚ.

Statistickými ročenkami ČSÚ jsme se zabývali například zde: https://moderniobec.cz/nahlednete-do-novych-krajskych-statistickych-rocenek-jsou-na-webu-i-v-knizni-podobe/ , zde: https://moderniobec.cz/cesko-v-roce-2019-vyprodukovalo-37-mil-tun-odpadu-bezmala-kazda-desata-tuna-pochazela-z-obci/ a zde: https://moderniobec.cz/statisticka-rocenka-cr-2015-je-na-svete-muzete-si-ji-stahnout-v-elektronicke-verzi/ .

/zr/*

Na snímku: Sídlo Českého statistického úřadu v Praze

Foto: archiv ČSÚ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down