Dobrovolníci budou letos uklízet řeku Sázavu od 12. do 14. dubna

Stejně jako v předchozích 18 letech vyjdou a vyjedou i letos dobrovolníci k řece Sázavě, aby z jejích břehů sesbírali vše, co na ně nepatří. Akce Čistá řeka Sázava se uskuteční od 12. do 14. dubna.

K účasti je třeba se předem přihlásit na www.cistarekasazava.cz – on-line registrace už byla spuštěna. Do loňského úklidu řeky Sázavy a jejích přítoků se zapojilo celkem 1768 lidí, kteří sesbírali 17 tun odpadků.

On-line registraci by měl osobně vyplnit každý účastník, v případě, že je mladší 18 let, ji za něj vyplní jeho zákonný zástupce. Pokud se na akci chystá skupina více lidí, je nutné to předem nahlásit na telefon 723 881 081,“ připomněla ředitelka pořádající Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Včasná registrace je podle ní zárukou, že se zájemce bude moci úklidu zúčastnit – počet míst je totiž omezen.

Při registraci se zájemci mohou také zúčastnit malé tipovací soutěže o netradiční cenu Zlatý odpaďák. Stačí odhadnout, kolik kusů bot dobrovolníci naleznou v dubnu během úklidu devadesátikilometrového úseku řeky Sázavy a kolik z nich bude pravých a kolik levých. Výsledky budou vyhlášeny po skončení akce.

Zájemci o úklid Sázavy nemusí ruku k dílu přiložit jen během zmíněného prodlouženého víkendu, sbírat odpadky z břehů mohou po celý rok. V osmnáctileté historii se do projektu Čistá řeka Sázava zapojilo přes 16 tisíc dobrovolníků, kteří sesbírali kolem 400 tun odpadků. V posledních letech je ale obecně nepořádku kolem řeky méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají. Letos však lze očekávat, že vzhledem ke zvýšené hladině řeky Sázavy na konci minulého roku budou mít dobrovolníci práce o trochu víc.

Tipnete si, kolik bot dobrovolníci naleznou při úklidu Sázavy?

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se čistí pod taktovkou více organizátorů napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízejí se například řeky Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech.*

Jaroslava Tůmová,

Posázaví o.p.s.

O projektu Čistá řeka Sázava a o úklidu Sázavy jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/projekt-cista-reka-sazava-uz-je-plnolety/ , zde: https://moderniobec.cz/odpadku-na-brezich-reky-sazavy-je-rok-od-roku-mene/ či zde: https://moderniobec.cz/dobrovolnici-opet-budou-drzet-rytmus-s-cistou-rekou-sazavou-pridate-se/ .

Ilustrační foto: archiv Posázaví o.p.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down