Dominikánské náměstí před Novou radnicí v Brně zdobí nové vodní prvky

Výtvarný návrh vodního prvku pro Dominikánské náměstí před brněnskou Novou radnicí z pera Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela se stal skutečností. V létě tato umělecká díla navíc pomohou ochladit veřejný prostor. 

„Když se řekne vodní prvek ve veřejném prostoru, člověku většinou v mysli vytane obraz kašny nebo fontány. Ode dneška se to ale možná změní a sousloví vodní prvek si budou lidé spojovat právě s tímto originálním, a přitom na první pohled velmi brněnským dílem, kterému nelze upřít podobnost s proslulými kouřícími trubkami neboli vývody parovodů,“ uvedla Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

„Těžko uvěřit, že ještě před pár lety sloužilo Dominikánské náměstí jako parkoviště. Díky rekonstrukci, která skončila v roce 2018 a do níž město vložilo víc než 73 milionů korun bez DPH, se mu opravdu navrátila funkce ‚náměstí‘ a stalo se oblíbeným místem nejen během vánočních trhů. S novým vodním prvkem se stane pobyt tady v parném létě ještě příjemnější,“ doplnil náměstek primátorky pro investice René Černý.

Plastiky symbolizující v nekonečné perspektivě ubíhající potrubí vzešly z výtvarné soutěže, kterou město uspořádalo v roce 2021. Vítězný návrh pochází z hlav Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela„Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch, a to v podobě vodní mlhy, která se rozplyne v okolí, a vodního proudu, který následně opět mizí pod povrchem. Vodní mlha má vlastnost navázat na sebe teplo, které využije ke svému odparu a tím okolí reálně ochladí. Vodní proud, který z každého kuželu vychází, osvěží mimo jiné zurčivým zvukem,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Automatizovaný provoz

Veškerý proces je automatizován a dálkově ovládán. V deštivých dnech se mlžit nemusí. Voda je z útrob kužele vypouštěna v různých intenzitách, od vodní mlhy přes pramínek vody až po vířící proud v jeho kónické dutině. Vodní mlha bude vyvolávána nejčastěji v jednom, méně často ve dvou a výjimečně ve všech třech objektech zároveň. V oběhu bude maximálně 1 m3 vody se ztrátami rozstřikem a odparem do 300 l/denně; realitu ukáže až provoz. 

Tři kužely o výšce 1,4; 1,8 a 2,4 metru a o hmotnosti 200, 450 a 1000 kilogramů byly vyrobeny ve slévárně Ještědský bronzMníšku u Liberce, kterou vyhledávají umělci z celé Evropy díky kvalitě výroby a řemeslnému zpracování odlitků. „Celý proces realizace byl náročný. Jednalo se především o komplikovanost synchronizace prací slévárenských, stavebních, technologických a legislativních. Snažili jsme se časově neatakovat smluvní termín, který byl stanoven na konec září 2023. Máme hotovo téměř o dva měsíce dříve, abychom Brňákům a Brňačkám – a nejen jim – předali vodní prvek ještě v létě,“ dodal Tomáš Pavlacký.*

Nové sochařské dílo město vyšlo na 8,3 mil., roční provoz bude stát asi 124 tisíc korun.

/tz/

Nové instalace na Dominikánském náměstí před brněnskou radnicí  symbolizují "ubíhající potrubí"

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down