ELEKTROWIN v roce 2023 dosáhl rekordního sběru elektrozařízení

Největší kolektivní systém na zpětný odběr odpadních elektrospotřebičů v České republice, který je provozován společností ELEKTROWIN a.s., vybral za loňský rok téměř 64 tisíc tun odpadních elektrozařízení (EEZ), tedy o 16 % více oproti roku 2022. To je nové maximum dosažené českým kolektivním systémem. Díky rekordu se podařilo překročit celkovou míru sběru, kterou zákon stanoví na 65 % z výrobků uvedených na trh v předchozích třech letech. Nejvíce elektroodpadu, v přepočtu přes 10 kg na osobu, odevzdali obyvatelé Jihočeského kraje.

Zpracování zpětně odebraných elektrozařízení probíhá v síti pečlivě vybraných a podle zákona certifikovaných partnerských zařízeních. Z vysloužilých zařízení se tak získávají materiály, které jsou z více než 85 % využívány k dalšímu materiálovému zpracování.

Zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v režii společnosti ELEKTROWIN: Množství odpovídající hmotnosti 90 ikon Paříže

Od spuštění systému v roce 2006 EELEKTROWIN vybral celkem 661 tisíc tun nepotřebných domácích spotřebičů, což je množství odpovídající například hmotnosti 90 Eiffelových věží. Následnou recyklací tohoto materiálu v partnerských zpracovatelských zařízeních, jsme uspořili 3 989 219 MWh elektrické energie, ušetřili 387 mil. litrů ropy a snížili produkci skleníkových plynů o 7,9 mil. tun CO2,” přibližuje pozitivní dopady předseda představenstva ELEKTROWIN a.s. Roman Tvrzník.

Nejčastějším elektroodpadem, putujícím k recyklaci, jsou dlouhodobě velké domácí elektrospotřebiče. Občané mohou vysloužilé spotřebiče bezplatně odevzdat ve sběrných dvorech obcí, dále jejich odvoz ze zákona zajišťují rovněž prodejci při dodání nového spotřebiče. V menších obcích vysloužilé spotřebiče sbírají i dobrovolní hasiči zapojení do projektu Recyklujte s hasiči.

„Výzvou však zůstává zpětný odběr menších vysloužilých elektrospotřebičů, jako jsou například fény na vlasy nebo roboti do kuchyně, které musí vytřídit sám spotřebitel. Zde je potřeba klást i nadále velký důraz na informační kampaně a environmentální vzdělávání ve školách, na které se zaměřuje náš projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět,“ doplňuje Roman Tvrzník.

Významně pomáhají také aktivity prodejců, kteří jsou připraveni převzít spotřebiče nad rámec své zákonné povinnosti. K tomu je ELEKTROWIN motivuje finančně, přičemž takto úspěšně spolupracuje s již více než 2700 prodejnami. Sběrná síť společnosti ELEKTROWIN vysoce překračuje parametry dané zákonem a tvoří ji celkově na 12 tisíc veřejných a neveřejných míst.

Přesně 63 910 tun elektrozařízení, odevzdaných ke zpětnému odběru a recyklaci v roce 2023, bylo následně zpracováno s využitím nejlepších dostupných technologií a v souladu s evropskými standarty. Suverénně nejvíce elektroodpadu odevzdali obyvatelé Jihočeského kraje. Každý obyvatel tam k dalšímu využití předal v přepočtu 10,15 kg odpadních elektrozařízení. Jihočeši tak téměř dvojnásobně převýšili celorepublikový průměr.  Druhého nejlepšího výsledku dosáhlo Hlavní město Praha s 8,82 kg na obyvatele.  Naopak nejméně odevzdali v Moravskoslezském kraji, a to jen 3,52 kg elektrozařízení na obyvatele.

Díky tomu se Česká republika za uplynulý rok podílela na:

  • snížení produkce skleníkových plynů o 763 963 tun CO2, což je stejné množství, které pohltí 289 215 vzrostlých stromů;
  • omezení těžby ropy o 37 468 237 litrů, tedy tolik, kolik potřebujete na 1 401 251 cest osobním autem z Prahy do Brna po D1;
  • úspoře 385 705 531 kWh elektrické energie, potřebné k 385 705 531 mycím cyklům myčky nádobí;
  • recyklaci
    • 36 793 507 kg železa, to odpovídá množství železa pro výrobu 1 507 930 kusů praček,
    • 1 296 448 kg mědi, takové množství by bylo zapotřebí pro ražbu 230 479 645 1€ mincí,
    • 1 573 464 kg hliníku, to by posloužilo k výrobě 104 897 601 plechovek o objemu 0,33 l.

/tz/

Ke snímku: V rámci programu Recyklujte s hasiči zaregistrované sbory dobrovolných hasičů organizují sběr vysloužilých elektrospotřebičů a za sesbírané přístroje získávají finanční odměnu. Ilustrační foto: archiv společnosti ELEKTROWIN*

Na téma zpětného odběru jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/stredocesky-kraj-chce-podporovat-zpetny-odber-vyslouzilych-elektrozarizeni-v-obcich/ , zde: https://moderniobec.cz/hlinikove-plechovky-lze-recyklovat-donekonecna-upozornit-na-to-ma-i-akce-svetove-international-recycling-tour-ktera-se-uz-5-cervna-uskutecni-v-centru-prahy/ nebo zde: https://moderniobec.cz/celorocni-hra-recyklohrani-na-1600-skol-z-cele-cr-sbiralo-body-za-aktivity-tykajici-se-ekologie/ .

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down