Hliníkové plechovky lze recyklovat donekonečna. Upozornit na to má i akce světové International Recycling Tour, která se už 5. června uskuteční v centru Prahy

Plechovkové nápoje mají Češi a Češky v oblibě – denně, nebo alespoň několikrát týdně si je dopřeje až 36 % osob ve věku 18 až 45 let. Použité obaly však svědomitě třídí jen necelá polovina z nich. Necelá třetina konzumentů tak plechovky stále vyhazuje do směsného odpadu a dalších 22 % tak činí v případě, že nablízku není nádoba na kovový odpad. K důslednějšímu třídění nápojových plechovek budou 5. června 2024, u příležitosti Světového dne životního prostředí, v ulicích Prahy motivovat ambasadoři iniciativy Každá plechovka se počítá. Akce pořádaná v rámci světové International Recycling Tour se v české metropoli bude konat již počtvrté.

Akci, která se ve stejný den koná také ve městech jako Birmingham, Madrid, na plážích Copacabana nebo v Abú Dhabí, doprovodí v české metropoli tvorba PixelCan, velkoformátového uměleckého díla tvořeného z nápojových plechovek, do jehož vzniku se lidé budou moci zapojit na prostranství před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Ambasadoři iniciativy Každá plechovka se počítá se vydají také do ulic Prahy 2. S unikátními zelenými recyklačními batohy budou sbírat vypité nápojové plechovky a šířit poselství, že hliníkové plechovky mohou být neomezeně recyklovány, pokud jsou správně tříděny.

Kovové srdce v pražských Riegrových sadech bude až do konce července sloužit sběru použitých nápojových plechovek. Foto: iniciativa Každá plechovka se počítá

Ke sběru nápojových plechovek bude sloužit také velké kovové srdce umístěné v Riegrových sadech, které na místě zůstane až do konce července,“ poznamenal k akci místostarosta Prahy 2 Jan Recman, pod jehož záštitou akce na náměstí Míru proběhne, a dodal: „V loňském roce se nám spolupráce moc osvědčila, měli jsme skvělé ohlasy, takže jsem rád, že letos můžeme navázat dalšími akcemi.

Co se týká překážek v efektivnějším recyklování, 69 % účastníků nejnovějšího sociologického průzkumu, který si iniciativa každoročně nechává zpracovávat od společnosti STEM/MARK, souhlasí s tím, že pro zlepšení třídění by bylo nejúčinnější zvýšit počet kontejnerů na kov a zavést zálohový systém (54 %). Zavedení povinného zálohového systému na nápojové plechovky podporuje dokonce 74 % respondentů. Očekávají od něj zejména zvýšení míry recyklace a snížení množství směsného odpadu a odpadků na zemi. Někteří mají zkušenosti s podobnými systémy ze zahraničí, ze zemí, jako jsou Švédsko, Německo či Chorvatsko.

Jak však průzkum ukázal, důležité je rozptýlit obavy a poskytnout veřejnosti jasné informace o odkupu obalů, včetně těch deformovaných nebo znečištěných, a také zajistit dostatečnou dostupnost míst pro odkup „Výsledky průzkumu opět potvrdily, že klíčovým problémem je nedostatek vhodných míst pro recyklaci nápojových plechovek. Tuto situaci by mohl v budoucnu zlepšit právě zálohový systém na plechovky. Přestože se ale očekává, že zálohový systém pokryje většinu potřeb, stále zůstanou místa, jako jsou například venkovní akce, parky, veřejná prostranství nebo koncerty, kde tento systém nebude fungovat,“ uvedla za iniciativu Každá plechovka se počítá organizátorka červnové akce Tereza Gyurjánová.
Z průzkumu kromě výše uvedeného vyplynulo, že 45 % dotazovaných Češek a Čechů si plechovkové nápoje kupuje ponejvíce pro domácí konzumaci. Dalších 31 % si nápoj z plechovky vychutná nejčastěji na cestách a jen 12 % v zaměstnání. „Skvělou zprávou je, že povědomí o nekonečné recyklovatelnosti hliníkových plechovek stále vzrůstá. Z našeho každoročního průzkumu vyplynulo, že zatímco v roce 2023 mělo tuto informaci 38 % dotázaných, letos to bylo již 44 % respondentů,“ okomentovala situaci v České republice Tereza Gyurjánová.

Motivem letošní International Recycling Tour u příležitosti Světového dne životního prostředí je hashtag GenerationRegeneration. PixelCan, umělecké dílo vytvořené z více než 2000 hliníkových nápojových plechovek, bude letos na pražském náměstí Míru představovat mořskou želvu, jedno ze zvířat naší planety, které se řadí mezi ohrožené nebo zranitelné kvůli degradaci ekosystémů způsobené lidskými činnostmi.

Iniciativa Každá plechovka se počítá usiluje nejen o edukaci nejširší veřejnosti v otázkách recyklace nápojových plechovek, ale monitoruje také trendy v recyklačním chování konzumentů v jednotlivých zemích a hledá způsoby, jak správné třídění podpořit. V roce 2023 celosvětová iniciativa Every Can Counts oslovila na celém světě přes 183,5 milionu lidí a pomohla recyklovat přes 55 milionů nápojových plechovek prostřednictvím jednotlivých akcí a partnerství v daných zemích.

Naší vizí je dosáhnout stoprocentní recyklace nápojových plechovek na celém světě! Každá recyklovaná plechovka se může na pulty obchodů vrátit do 60 dní a kampaně jako International Recycling Tour nás přibližují k této vizi o krok blíže, což demonstruje sílu kolektivního úsilí při vytváření skutečně cirkulární ekonomiky ve prospěch lidí i přírody,“ uzavřel David Van Heuverswyn, ředitel globální iniciativy Every Can Counts.

Zálohování nápojových plechovek, resp. jejich třídění, jsme se věnovali například zde: https://moderniobec.cz/svaz-mest-a-obci-cr-odmita-ministersky-navrh-na-zalohovani-pet-lahvi-a-napojovych-plechovek/, zde: https://moderniobec.cz/stazeni-a-prepracovani-navrhu-na-povinne-zalohovani-pet-lahvi-pozaduje12-pripominkovych-mist-vcetne-sdruzeni-mistnich-samosprav-cr/ nebo zde: https://moderniobec.cz/bez-systemu-zaloh-na-plastove-lahve-a-plechovky-cr-nesplni-evropske-cile-sberu-napojovych-obalu-pripomina-iniciativa-pro-zalohovani/.

/zr/

Na horním snímku: Ambasadorky iniciativy Každá plechovky se počítá vyrazí 5. června do ulic v centru Prahy s unikátními zelenými recyklačními batohy, do nichž budou sbírat vypité nápojové plechovky.*

Foto: iniciativa Každá plechovka se počítá

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down