Přestože kyberkriminalita v roce 2024 po delší době klesla, je bezpečné chování online a ochrana osobních údajů v online prostoru důležitá. Zásadní je v tomto ohledu prevence a osvěta, proto Ministerstvo vnitra znovu prezentuje své aktivity v rámci Dne bezpečnějšího internetu.
Ministerstvo vnitra se opět připojuje k mezinárodní iniciativě Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 11. února. Hlavním tématem letošního ročníku je Digitální stopa, kterou za sebou v online prostředí zanecháváme. Záměrem je mimo jiné upozornit na skutečnost, že kyberkriminalita, včetně zneužívání digitální stopy, je problém, který ovlivňuje každého. „Digitální stopa, kterou za sebou zanecháváme, se může stát nástrojem pro kyberútoky. Ať už jde o phishing, podvodné investice či neopatrné sdílení citlivých údajů. Prevence, osvěta a jakákoliv další aktivita, která pomáhá vytvářet bezpečnější digitální svět, je důležitá,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.
Trestná činnost páchaná v kyberprostoru v roce 2024 tvořila 10,7 % celkové registrované kriminality, což je meziročně po letech mírný pokles. Policie i odborníci MV to přisuzují efektivní preventivní činnosti a zvyšující se digitální gramotnosti. Resort vnitra se ve svých preventivních aktivitách zaměřuje na osvětu mezi školní mládeží i seniory, kteří patří mezi nejohroženější skupiny v online prostředí. Vloni proběhla řada vzdělávacích programů, které měly za cíl zvýšit povědomí o digitální hygieně a prevenci kybernetických útoků. Aktivity budou pokračovat i v roce 2025. Už v lednu se uskutečnila série školení pro preventisty státních policistů a strážníků městských a obecních policií.
„To, co považujeme za neškodný příspěvek, může být v budoucnu zdrojem problémů. Čím pečlivěji zvažujeme, co sdílíme, tím lépe chráníme sebe i své blízké před mnohdy podceňovanými riziky digitální stopy,” říká Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.
Safer Internet Centrum Česká republika
Den bezpečnějšího internetu pořádá v Česku ve spolupráci s Ministerstvem vnitra Safer Internet Centrum Česká republika, jehož garantem je sdružení CZ.NIC, správce české národní domény. „Preventivní programy jsou u nás na vysoké úrovni. Pro každou cílovou skupinu existuje řada materiálů, které mohou inspirovat i pomoci. Zároveň je ale klíčové věnovat se tématům a novým výzvám, jakými jsou nástup umělé inteligence, využívání doručovacích systémů a algoritmů sociálních sítí, ochrana digitální stopy nebo digitální wellbeing,“ uvedl Martin Kožíšek, projektový koordinátor Safer Internet Centra.
U příležitosti Dne bezpečnějšího internetu připravil CZ.NIC společně s partnery příručku, kterou si lze stáhnout zde.
/tz/
Foto: Simona Dvořáčková*
Snímek z tiskové konference 10. února, na níž zástupci resortu vnitra a partnerských organizací představili letošní kampaň v rámci Dne bezpečnějšího internetu