V Den bezpečnějšího internetu upozorňuje Ministerstvo vnitra na pravidla a rizika využívání umělé inteligence

Společně za lepší internet, to je téma letošního Dne bezpečnějšího internetu. Ministerstvo vnitra při této příležitosti upozorňuje například na krádeže a zneužívání identit nebo deepfake podvrhy (manipulované fotografie, videa, zvuky) s využitím umělé inteligence. Resort představil i leták se základními pravidly a riziky využívání AI (artificial intelligence).  

Kyberkriminalita je dlouhodobě nejstrměji rostoucí trestná činnost nejen v Česku. V roce 2016 představovala cca 2 % evidované trestné činnosti, v roce 2023 to už bylo téměř 11 %. Nejčastějšími útoky jsou stále podvody zaměřené na finanční prostředky uživatelů internetu, na dlouhodobém vzestupu je i mravnostní kriminalita. Ministerstvo vnitra se i proto opět zapojilo jako jeden ze spoluorganizátorů do preventivních aktivit v rámci Dne bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 6. února. Cílem dnešního dne je nejen upozornit na rizika internetu, ale i na skutečnost, že při dodržování jednoduchých pravidel může být internet pro všechny skvělým a bezpečnějším nástrojem.

Osvěta na prvním místě

Vedle klasických útoků typu ransomwere, DoS/DDoS či trojských koní jsou na vzestupu i útoky za pomoci krádeže a zneužití identit i tzv. deepfake podvrhů s využitím umělé inteligence. Jedním z pilířů práce Ministerstva vnitra jsou preventivní aktivity. V Den bezpečnějšího internetu byl představen mj. informační leták upozorňující na základní pravidla práce při využívání umělé inteligence a na její rizika (ke stažení ZDE). Toto tzv. AI desatero vzniklo ve spolupráci s odborníky ze spolku prg.ai a CZ.NIC.

„Umělé inteligence se nesmíme bát. Využívat ji mohou i bezpečnostní složky, ať už v případě správy bezpečnostních incidentů, hodnocení zranitelnosti, nebo třeba analýzy zpravodajských informací o kybernetických hrozbách. Na resortu vnitra působí pracovní skupina, která se zabývá bezpečnostními aspekty souvisejícími s rozvojem AI. Nicméně protože s AI může pracovat každý, je vhodné si uvědomovat možná rizika a základní pravidla. Proto jsme společně s partnery vytvořili leták, který se této oblasti věnuje,“ řekl ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Michal Barbořík. Leták je určen pro každého, kdo o AI chce získat základní informace. Ministerstvo bude tento materiál využívat při svých preventivních činnostech.

Safer Internet Centrum

Samotný Den bezpečnějšího internetu v Česku pořádá ve spolupráci s Ministerstvem vnitra Safer Internet Centrum, jehož garantem je sdružení CZ.NIC. Den bezpečnějšího internetu si letos připomínáme už po jednadvacáté a jeho součástí je opět i odborný seminář, kde partneři mimo jiné seznámí účastníky se svými nejnovějšími aktivitami v oblasti bezpečnosti internetu. „Jsme velice rádi, že jsme mohli v loňském roce představit službu umožňující bezpečnostní testování webů a aplikací organizací pracujících s dětmi a mladistvými a že je o tuto službu mezi těmito organizacemi zájem. Chci apelovat na ty organizace, kterým můžeme nabídnout pomoc, aby se na nás obrátily, aby nepodceňovaly bezpečnost svých webových stránek a aplikací,“ uvedl za CZ.NIC Martin Kožíšek.

Vloni přijalo Safer Internet Centrum 3700 hlášení nelegálního obsahu na linku STOPonline.cz. Tato služba má za cíl dlouhodobě zaznamenávat a následně znepřístupňovat nelegální obsah na internetu. „Počet nahlášených případů meziročně stoupá. Je také zřejmé, že intimní materiály publikované na internetu čím dál častěji vytvářejí a zveřejňují samy děti. Z celkového počtu přijatých hlášení obsahovalo 369 dětskou pornografii, 78 dětskou erotiku a 219 dětskou nahotu,“ shrnula Kateřina Vokrouhlíková z linky STOPonline.cz.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down