Město Brno staví Dům pro Julii, jeden z prvních dětských hospiců u nás

Na pevných základech v areálu Kociánky v Brně-Králově Poli už stojí Dům pro Julii – jeden z prvních hospiců pro děti a mládež u nás. Svoji fyzickou tvář už získal a nyní čeká na první příběhy, které do něj zapíší klienti. To by se mělo stát letos v srpnu.

Dětská paliativní péče se věnuje nevyléčitelně nemocným dětem a mládeži od samotného stanovení diagnózy, čímž se významně liší od paliativy dospělých. Její potřeba se nepočítá na dny či měsíce, ale na roky. Roky, během nichž se o nemocné děti starají rodiče, často bez jakékoli institucionální pomoci, protože buď nebyla, nebo nemocnice či stacionáře nevyhovovaly a neměly kapacity. Přesně těmto rodinám je určen Dům pro Julii.

Stavba zařízení začala v srpnu roku 2022 a zkolaudováno bude během června letošního roku. Celkové náklady na stavbu, která byla v režii města Brna, dosáhly na 184,5 milionu korun bez DPH. Městu se povedlo získat na projekt dotaci z evropských fondů v hodnotě 86 milionů korun, zbytek zaplatilo ze svého rozpočtu. Následně budovu předá neziskové organizaci Dům pro Julii. Ta bude hospic provozovat.

Důstojné zázemí pro děti i pečující

Třípatrová budova s vnitřním atriem se nachází v klidné lokalitě zahrady domova pro seniory na Kociánce. Díky architektonickému návrhu ateliéru Čtyřstěn naprosto zapadla do okolí, a to i využitím okolního svahu, do něhož dům vrostl a pomocí pobytové střechy můžete sejít z procházky po okolí rovnou dovnitř domu. Dům pro Julii má celkem 10 pokojů pro klienty, z nichž osm je určeno pro pobytovou odlehčovací službu. Ta vypadá tak, že děti zůstanou v hospici kratší dobu a rodiče si budou moci odpočinout. Dva pokoje budou fungovat jako hospicová lůžka pro klienty v terminálním stádiu onemocnění. Součástí jsou oddělené ubytovací kapacity pro rodiče a sourozence a byt posledního rozloučení.

Kromě pokojů zde bude společenská místnost a prostory pro různé druhy terapií. K dispozici bude například arteterapie, muzikoterapie, snoezelen a další rehabilitační metody. Organizace Dům pro Julii bude pokračovat v poskytování odlehčovací a domácí péče přímo v domovech klientů, tato služba obohatila její nabídku v roce 2020.*

/tz/

Foto: Radka Loukotová

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down