Město Olomouc v únoru zprovozní již pátý Family Point, místo přátelské rodině

Family Pointy jsou místa přátelská rodině, kde rodiče mohou například v klidu přebalit nebo nakrmit dítě, případně získat informace o aktivitách města v oblasti podpory rodin. Takových Family Pointů zřizuje město Olomouc celkem pět.

Family Pointy najdou obyvatelé či návštěvníci Olomouce na pobočkách Knihovny města Olomouce na náměstí Republiky a v Jungmannově ulici, v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, nově ve 2. patře objektu NAMIRO v Palackého ulici a od letošního února se otevře nový i v prostorách odboru sociálních věcí ve Štursově ulici. „Hlavním cílem služby Family Point je poskytnout rodičům veřejný bezplatný prostor přátelský rodině, který poskytuje praktickou možnost přebalit, nakrmit své dítě, pečovat o něj, získávat informace a inspiraci pro podporu rodinného života nebo ho využít jako prostor pro setkávání a odpočinek,“ vysvětlila smysl služby náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská.

Potřebné vybavení, čistota a soukromí

V každém z těchto míst, která nesou jednotné označení, rodiče najdou přebalovací pult a podložku, židli či křeslo vhodné pro kojení, dětskou židličku pro krmení, odpadkový koš na pleny, herní koutek s hračkami, informační stojan s letáčky a tištěnými materiály pro rodiny a návštěvní knihu. „Situace, kdy je potřeba venku akutně přebalit nebo v klidu nakrmit dítě, znají všichni rodiče. U těchto místností zřizovaných městem oceňuji hlavně to, že člověk má oproti běžným dětským koutkům jistotu, že v nich bude vždycky všechno potřebné vybavení, navíc udržované v čistotě a pořádku. Je dobře, že jich zrovna v našem městě máme tolik,“ vyzdvihl primátor Mirek Žbánek.

Kromě pěti zmíněných základních Family Pointů zřizovaných městem existuje v Olomouci ještě takzvaný kontaktní Family Point v prostorách rodinného centra Olivy, kde je přítomen také kontaktní pracovník. Ten poskytuje rodinám základní poradenství a informace či pořádá bezplatné tematické akce pro rodiče a širokou veřejnost.

V České republice je momentálně ve čtyřech krajích celkem 62 Family Pointů. Jejich seznam a umístění lze vyhledat na webu familypoint.cz. V Olomouci bylo jejich zřízení podpořeno Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci neinvestiční dotace Obec přátelská rodině a seniorům.*

/zr/

Snímek jednoho z olomouckých Family Pointů, které se nachází na pobočkách městské knihovny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down