Město Plzeň přebuduje bývalý kulturní dům v Červeném Hrádku na městské byty

V objektu bývalého kulturního domu v plzeňské části Červený Hrádek vznikne do poloviny příštího roku 18 městských nájemních bytů. Přestavbu domu, který byl roky nevyužívaný a je ve špatném technickém stavu, zaplatí město Plzeň ze svého rozpočtu. Rekonstrukce, jež byla slavnostně zahájena v úterý 23. dubna 2024, vyjde na zhruba 41, 2 milionu.

„Zachraňujeme další objekt, který roky chátral a po jehož opravě místní občané volají řadu let. Mám radost, že se nám akci podařilo vysoutěžit výrazně pod cenou. Oproti projekční ceně se jedná o úsporu ve výši 37 procent, tedy přes 24 milionů korun,“ řekl plzeňský primátor Roman Zarzycký.

Byty pro seniory a mladé rodiny

„V objektu nově vznikne 13 bytů pro seniory a 5 startovacích bytů pro mladé lidi o dispozici 1+kk a 2+kk a velikosti od 31 do 45 m2. Většina z nich bude upravitelná tak, aby je mohli využívat i lidé s omezenou schopností pohybu a orientace,“ informovala Světlana Budková, radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení. Stavební řešení je navrženo tak, aby úpravy pro budoucí konkrétní obyvatele byly drobné a nezasahovaly do nosných konstrukcí budovy.

Projekt rovněž počítá s vybudováním výtahu, komor, sklepních kójí, sušáren a nebytového prostoru, který bude sloužit jako zázemí pro sociální službu. Byty v prvním nadzemním podlaží budou přístupné v úrovni bývalého jeviště, odtud povedou schody k bytům ve druhém nadzemním podlaží.

„V prvním nadzemním podlaží vybudujeme 13 bytů a úklidovou místnost. Ve druhém nadzemním podlaží budou byty pouze v části bývalého sálu, počítá se zde také s nebytovým prostorem a sušárnou. Všechny budou vybavené kuchyňskými linkami včetně vestavěných spotřebičů,“ popsala Světlana Budková s tím, že byty ve druhém nadzemním podlaží budou mít buď lodžii nebo přístup na společnou terasu.

„Tento projekt se připravuje už několik let a mě velice těší, že stavba byla dnes zahájena. Věříme, že budoucí nájemníci zde najdou příjemné bydlení,“ uvedl Tomáš Soukup, starosta Městského obvodu Plzeň 4.

Bývalý kulturní dům město v roce 2015 převzalo od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Cenu přestavby město vysoutěžilo za 41 204 836 korun včetně DPH. Nájemné v bytech pro seniory bude ve standardní výši 50 Kč/m2/měsíc, pokud nedojde ke změně, a u dalších bytů, určených zejména pro mladé, ale i pro matky s dítětem, bude nájemné v aktuální výši 142,65 Kč/m2/měsíc. Nájemné se může do doby dokončení stavby ještě změnit o inflaci.

/zr/*

Na snímku současný stav bývalého kulturního domu v Červeném Hrádku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down