Městská knihovna Praha propojuje služby poboček a místních knihoven 

Centrální adresář knihoven na portálu knihovny.cz říká, že v Praze má sídlo 417 knihoven. Najdeme mezi nimi knihovny národní, univerzitní, specializované, akademie věd a také knihovny městské nebo místní. Každá z nich má svůj účel a plní v českém systému knihoven jinou funkci, kterou jí ukládá knihovní zákon a konkrétně upravuje zřizovací listina. 

Městská knihovna v Praze (MKP) je příspěvkovou organizací hl. m. Prahy a provozuje v současné době 46 poboček (včetně jedné sousedské dílny - DOK16 a jedné samoobslužné půjčovny - Kiosku), které jsou rozmístěné v 16 z 57 pražských městských částí, kamenné pobočky doplňuje 28 stanic dvou vozů pojízdné knihovny. Jaké možnosti mají lidé, kteří bydlí v městské části, kde MKP nemá svoji pobočku? Mohou využívat služby místních knihoven.  

Místní knihovnu zřizuje příslušná městská část a v Praze jich je 40. „Místní knihovnu mají například Kbely, Letňany, Dolní Chabry, Slivenec, Radotín, Řepy, ale i Vinohrady nebo Modřany. Staráme se ale též o knihovnu neziskové organizace Cesty domů,“ říká Táňa Janáčková, krajská metodička. A doplňuje: „Jsou to samostatné knihovny, kterým je MKP ze zákona povinna poskytovat pomoc v rámci tzv. regionálních funkcí a kromě toho se snaží služby knihoven propojit v projektu Metropolitní knihovna.“  

Spolupráce poboček a místních knihoven

Prvním malým krůčkem je zapojení všech poboček MKP a sedmi místních knihoven do služby, která umožňuje vrátit vypůjčené knížky z dané místní knihovny kdekoliv v síti Městské knihovny v Praze (kromě Kiosku) a naopak knížky půjčené z MKP vrátit z jedné ze zapojených místních knihoven - Zličín, Zbraslav, Řepy, Letňany, Radotín, Kbely, Horní Počernice a také v knihovně v Roztokách u Prahy, která je ve Středočeském kraji.  

„Služba je u nás velmi oblíbená a pravidelně se od nás pondělním svozem vrací minimálně dvě plné bedny knih. Knihy lze vracet osobně v řepské knihovně i přes Bibliobox, který je přístupný 24 hodin denně před budovou naší knihovny a KC Průhon,“ říká Pavla Kratochvílová, knihovnice místní knihovny Řepy. 

Městská knihovna v Praze poskytuje v rámci regionálních funkcí místním knihovnám, a jejich zřizovatelům, metodickou podporu, díky které se zvyšuje kvalita poskytovaných knihovních služeb veřejnosti.  „Jedná se zejména o obohacení výběru knih prostřednictvím výměnných souborů, poskytování licence a technické podpory ke knihovnímu systému, nabídku vzdělávání knihovnic a knihovníků a v neposlední řadě i metodickou pomoc při rekonstrukci nebo stavbě nových knihoven,“ uvádí Táňa Janáčková. 

Novinky z oboru a přehled vzdělávacích akcí nabízí portál https://regionpraha.mlp.cz, kde je také odkaz na sdílený katalog místních knihoven používajících systém Tritius. „Náruživí čtenáři si mohou ověřit, zda hodně žádaný titul není dostupný v některé z místních knihoven,“ přibližuje Táňa Janáčková. „Určitě by si s sebou ale neměli zapomenout občanský průkaz, který budou potřebovat k založení čtenářského průkazu. Identitu čtenáře mezi sebou knihovny nesdílejí, i když knížku půjčenou v místní knihovně na Zličíně už vrátí v pobočce MKP,“ doplňuje.*

/tz/

Foto: MKP

Snímek z místní knihovny v Praze Řepích

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down