Ministerstvo vnitra bilancuje legislativní novinky roku 2023

Rezort vnitra v roce 2023 připravil řadu zákonů s cílem zlepšit a zjednodušit občanům život. Mezi ty nejdůležitější patří novela zákona o obcích, novela zákona o matrikách nebo sada zákonů týkajících se voleb. Během loňského roku se řešila i migrační situace v Evropě nebo transformace České pošty. 

Zlepšit a zjednodušit lidem život, zlepšit efektivitu veřejné správy a pokračovat v digitalizaci. To je hlavní cíl zákonů z dílny Ministerstva vnitra, na kterých resort pracoval v loňském roce. Například novela zákona o obcích zajistí efektivnější a hospodárnější fungování obcí, nově zavádí třeba institut společenství obcí, létajícího úředníka nebo pravidla distančního jednání zastupitelstev.

Novela zákona o matrikách zavádí matriční informační systém, možnost vstoupit do registrovaného partnerství před kterýmkoli matričním úřadem, určení otcovství tzv. trojdohodou na matričním úřadu či posílení práv dětí při rozhodování o změnách jejich jmen.

Vnitro také připravilo několik zákonů s volební tematikou tak, aby správa voleb byla přehledná, efektivní, digitalizovaná a jednoduchá. Ať už jde přímo o zákon o správě voleb, který mimo jiné umožní žádat o voličský průkaz na kterémkoliv obecním úřadě, pozitivní změny přináší i další zákony – novela zákona o volbě prezidenta republiky umožňující online podpis petic občanských kandidátů nebo zákon o volebních kampaních, který doplňuje a zjednodušuje stávající pravidla.

Bezpečnost, migrační situace a pomoc v zahraničí

V souvislosti s vražedným útokem v Praze v prosinci 2023 se ukazuje, jak moc důležitá je novela zákona o střelných zbraních, kterou už v roce 2022 připravilo Ministerstva vnitra, a která je nyní v Poslanecké sněmovně.

„Zásadní změnou je centrální registr zbraní a jeho digitalizace. Policie bude moci oprávnění k držení zbraní i samotných zbraní včetně podezřelých nákupů kontrolovat. Když bude mít důvodné podezření, že došlo ke změně zdravotního stavu, pošle držitele zbrojního průkazu na lékařskou prohlídku,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Pro zajištění bezpečnosti je klíčová i stabilita bezpečnostních sborů. V rezortu vnitra se podařilo zajistit, aby v roce 2024 platy hasičů i policistů zůstaly na stejné úrovni jako vloni. Ministerstvo vnitra pokračovalo také v boji s nelegální migrací. Pokračovala rovněž pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině.

Česká pošta, zákony digitálně, geodata

Velkým tématem roku 2023 byla transformace České pošty. Hotový je implementační plán transformace, který řeší finanční stabilizaci České pošty i budoucí Balíkovny, která převezme od pošty její logistickou část. Počítá se také s fungováním pobočkové sítě jako kontaktního místa, které občanům usnadní a urychlí komunikaci se státem.

Představena byla též digitalizovaná legislativa, kterou tvoří systémy e-Sbírka a e-Legislativa. e-Sbírka nahradí zbytečně složitý a zastaralý přístup k právu v podobě vydávaní papírových sbírek zákonů a poskytne občanům státem garantované a závazné právní předpisy v digitální podobě. Elektronická legislativa zase sjednotí a digitalizuje celý proces vzniku legislativy od počátku do konce. Unikátní analýza na základě geolokačních dat zase umožní samosprávám i státu cíleně plánovat a zlepšovat dostupnost i služby veřejné správy.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down