Na veletrh EXPO REAL v Mnichově míří opět ve společné expozici Praha, Ostrava i Moravskoslezský kraj

Prestižní developerský veletrh se uskuteční ve dnech 7. až 9. října 2024 v německém Mnichově. Prezentují se na něm desítky tisíc účastníků z více než 70 zemí světa, což Expo Real řadí mezi světově nejvýznamnější investiční veletrhy. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha se této specializované akce účastní dlouhodobě a i letos se tam představí ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions. Potenciální obchodní partneři ze zahraničí a zájemci o investování tak budou mít možnost získat komplexní informace o vývoji investičního prostředí v České republice.

„Na veletrhu atraktivně a uceleně představíme nabídku investičních příležitostí v Moravskoslezském kraji. Od velkých průmyslových zón, přes menší parky až po jednotlivé pozemky. Případní investoři tak získají komplexní představu, co je v našem kraji k prodeji již připraveno nebo kde příprava území běží. Také odprezentujeme pozemky, které mají do budoucna podle prvotní analýzy vysoký obchodní potenciál. V nabídce máme nemovitosti dílčích velkých vlastníků a developerů, ale také měst a obcí, které spolupracují s naší regionální rozvojovou agenturou Moravskoslezské Investice a Development. Rád bych také upozornil na lidské kapacity a naši sílu, která spočívá v přítomnosti místních univerzit a vědecko-výzkumných institucí. Jednoduše řečeno, chceme budovat dobré jméno regionu a přivádět do něj investory, kteří sem přinesou novou energii, technologie a pracovní místa. To ještě více posílí naši ekonomiku i životní úroveň,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

Pro letošní ročník veletrhu EXPO REAL se zopakuje designová expozice na ploše 228 m2, za jejímž návrhem stojí renomovaná architektonicko-urbanistická kancelář CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS s.r.o. Expozice reflektuje současné trendy v architektuře a klade důraz na podporu udržitelnosti. Poskytne prostor pro setkání a jednání v různých stupních formálnosti a zároveň zajistí pohodlí a komplexní zážitek návštěvníkům. V několika částech symbolicky odkazuje na projekty v Praze, Ostravě i Moravskoslezském kraji, a to na jejich nové kulturní a architektonické dominanty. Letos bude opět připraven odborný program s prezentacemi a diskusemi s významnými osobnostmi developmentu a architektury, čímž se zvýší zájem o český stánek.

„Je podstatné se objevit na těchto veletrzích a dát o sobě vědět. Setkat se s investory a poznat nové. Získat přehled o tom, co se děje ve světě na realitním trhu zajímavého a inspirovat se jinými regiony i městy. Koncept společné prezentace českých měst a regionu, nastavený v minulých letech, je osvědčený a smysluplný. Ostrava má investorům stále co nabídnout. Dbá na hodnotnou architekturu a výrazné projekty a činí celou řadu kroků ke kvalitní a současně funkční zástavbě. Je to město plné příležitostí a je vidět, že investoři i obyvatelé chtějí být součástí této proměny,“ konstatoval primátor města Ostravy Jan Dohnal.

Ostrava se veletrhu EXPO REAL účastní už od roku 2002

Město Ostrava se veletrhu účastní od roku 2002, vyjma dvouleté pandemické pauzy, jde již o tradiční formát prezentace. Původní koncept individuální prezentace jednotlivých měst vystřídala efektivnější forma společné expozice. V uplynulých letech byly díky jednáním, iniciovaným na veletrhu, realizovány velmi zdařilé projekty ve městě. Mezi posledními projekty byla například jednání k pozemku v lokalitě T-PARKU, v územích Karolina, Hrušov, ale i v průmyslové zóně Mošnov byla později realizována výstavba investorů v návaznosti na jednání, započatá na veletrzích.

„Ostrava je lídrem mezi městy a regiony v tom, jak se prezentuje, a především jak připravuje nabídku pro investory. Je zřejmé, že za výsledky, které přicházejí, stojí dlouholetá a kontinuální práce širokého ostravského týmu. Mne osobně těší, že v této práci pokračujeme. Na letošní ročník veletrhu opět přivezeme kvalitní nabídku. Připravujeme záměr prodeje na lokalitu Opavská-Martinovská, o rozloze 33 000 m2, a věříme, že tato lokalita na veletrhu vzbudí zájem. V lokalitě by mohl stát například nový designový hotel a nové bydlení, které je v městské části Poruba velmi žádané,“ doplnila Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy.

Moravskoslezský kraj chce na EXPO REAL oslovit další možné investory

Veletrh EXPO REAL je zaměřen na realitní trh, investiční příležitosti, developerské projekty – rezidenční i komerční, na architektonické trendy a územní rozvoj v oblasti nemovitostí. Vyniká významnou účastí developerů a investorů, rozvojových agentur, konečných uživatelů, odborných konzultantů, architektů, zástupců místních samospráv a států. Veletrh tak představuje unikátní platformu pro prezentaci projektů a investičních příležitostí jak pro místní samosprávy, tak i pro privátní subjekty. Zároveň poskytuje výjimečnou možnost navázat či posílit obchodní vazby.

„Účast na mezinárodních investičních veletrzích je pro Moravskoslezský kraj důležitá. Díky společné expozici Moravskoslezského kraje, Prahy a Ostravy prezentace našich investičních příležitostí získává na atraktivitě. Zároveň nám toto partnerství poskytuje širší a ucelenější portfolio nabídky průmyslových zón v rámci České republiky. Jsme přesvědčeni, že společně s městy Prahou a Ostravou dokážeme oslovit potenciální partnery a investory a přitáhnout do regionu nové podnikatelské příležitosti,“ uvedla Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje.

Praha chystá pro EXPO REAL dvě zásadní témata

Hlavní město Praha chce na veletrhu prezentovat dvě hlavní témata. Prvním je Staroměstská tržnice, kde bude metropole hledat provozovatele skrze soutěžní dialog. Druhým tématem je katalog deseti rozvojových projektů, do kterého budou patřit pozemky i budovy, který hlavní město připravuje společně se svou městskou společností Trade centre Praha.

„EXOI REAL je prestižní akcí, proto si jako hlavní město považujeme za čest se jí účastnit. Rozvoj Prahy je jednou z našich priorit. Chceme zachovat její vzácný historický ráz, ale zároveň podporujeme nové projekty i v oblasti výstavby. Proto považujeme sdílení zkušeností s dalšími evropskými městy za mimořádně přínosné,“ konstatoval Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy. „Vítám pokračování ve spolupráci na společném zastupování naší země na EXPO REAL v Mnichově s kolegy z Ostravy a Moravskoslezského kraje. Předchozí roky ukázaly, že se umíme vhodně doplňovat tím, co naše regiony nabízejí za potenciál k rozvoji a získávání strategických partnerů a investorů ze zahraničí. Už se těšíme na podzimní ročník 2024,“ uzavřel náměstek pražského primátora Petr Hlaváček.

O mnichovském veletrhu EXPO REAL jsme psali například i zde: https://moderniobec.cz/praha-ostrava-a-moravskoslezsky-kraj-se-prezentuji-investorum-na-veletrhu-expo-real-v-mnichove/ nebo zde: https://moderniobec.cz/ostrava-znovu-vyrazi-na-mnichovsky-veletrh-expo-real/.

/zr/*

Na snímku: záběr ze stánku Czech Cities & Regions na loňském veletrhu EXPO REAL v Mnichově

Foto: archiv města Ostravy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down