Nově založený Svazek obcí Křivoklátska zahrnuje 28 sídel

V Broumech na Berounsku se uskutečnil ustanovující sněm Svazku obcí Křivoklátska. Do svazku vstoupilo 28 obcí a městysů křivoklátského regionu. Jeho hlavním posláním má být spolupráce v oblasti ochrany přírody s respektem ke kulturní jedinečnosti regionu.

Svazek obcí Křivoklátska již byl zaregistrován Krajským úřadem Středočeského kraje v souladu s ustanoveními zákona o obcích dne 26.5.2023. Registrace proběhla na základě přijatých usnesení zastupitelstev členských obcí schvalujících vstup do Svazku.

Hlavním posláním Svazku obcí Křivoklátska je spolupráce v oblasti ochrany přírody s respektem ke kulturní jedinečnosti regionu. Svazek chce být plnohodnotným partnerem při řešení otázek vyplývajících z existence a působení chráněné krajinné oblasti či v procesu zamýšleného vyhlašování národního parku.

Nejvyšším orgánem Svazku je sněm reprezentovaný 28 zástupci obcí. Výkonným orgánem je pětičlenný pracovní výbor a kontrola hospodaření podléhá tříčlenné revizní komisi. Předsedkyní Svazku obcí Křivoklátska byla zvolena Iveta Kohoutová, starostka obce Karlova Ves. Místopředsedou byl zvolen Lukáš Kocman, starosta obce Běleč.

„Svazek obcí Křivoklátska je pro mě potvrzením, že naše snahy o ochranu zdejší krajiny a života obyvatel nejsou zcestné. Dohodu o přistoupení ke svazku odsouhlasila zastupitelstva 28 obcí, která mají za sebou patnáct tisíc lidí, kteří zde mají své domovy a budoucnost regionu jim není lhostejná.“ uvedla Iveta Kohoutová.

Svazek obcí Křivoklátska se vymezuje proti záměru MŽP na založení NP Křivoklátsko

Důležitým bodem ustanovujícího sněmu byla otázka zamýšleného vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Sněm se jednomyslně usnesl, že záměr na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko shledává nevhodným a odmítá jej v plném rozsahu. Pověřil předsedkyni, místopředsedu a pracovní výbor dalším jednáním se záměrem spojeným.

„S postupem Ministerstva životního prostředí se nejsme ochotni smířit. Křivoklátsko je kulturní krajinou, která je po staletí formována především rukou lesníků a lesních hospodářů. Kvalitní stav zdejší přírody není produktem samovolných přírodních procesů, nýbrž důsledkem péče lesníků. Naše názory jsou ale bagatelizovány a jednotnost našeho postupu zpochybňována. Proto jsme se spojili do Svazku obcí, aby bylo zřejmé, jak plošný nesouhlas se zřízením národního parku v našem regionu je!“ vysvětlil Lukáš Kocman.

Území Křivoklátska je již od roku 1977 biosférickou rezervací UNESCO. Člověk zde není chápán pouze jako turista nebo ochránce přírody, ale jako obyvatel se svými každodenními aktivitami včetně udržitelného hospodaření a využívání přírodních zdrojů. V tomto smyslu, jako „území pro přírodu i pro lidi“ tam od roku 2010 funguje Lesnický park Křivoklátsko zařazený do mezinárodní sítě modelových lesů.

K témuž také na: https://moderniobec.cz/namestek-ministra-zivotniho-prostredi-petr-hladik-v-pondeli-27-unora-zamiri-na-krivoklatsko-obcim-chce-vysvetlovat-zamer-resortu-na-zrizeni-narodniho-parku/, dále na: https://moderniobec.cz/v-prazskem-sidle-stredoceskeho-kraje-byla-dnes-zalozena-asociace-dobrovolnych-svazku-obci-cr/ a na: Chystané zřízení Národního parku Křivoklátsko se stále nelíbí řadě obcí. Petici proti záměru Ministerstva životního prostředí podepsalo 11 305 lidí | Moderní obec – odborný měsíčník (moderniobec.cz)

 Členy Svazku obcí Křivoklátska jsou obce a městyse:

Obec Běleč

Obec Branov

Obec Broumy

Obec Čilá

Obec Horní Bezděkov

Obec Hracholusky

Obec Hřebečníky

Obec Hředle

Obec Karlova Ves

Městys Křivoklát

Obec Kublov

Obec Malé Kyšice

Obec Městečko

Obec Nižbor

Obec Nový Jáchymov

Obec Ostrovec-Lhotka

Obec Otročiněves

Městys Pavlíkov

Obec Podmokly

Obec Pustověty

Obec Račice

Obec Roztoky

Obec Skryje

Obec Svatá

Obec Sýkořice

Obec Velká Buková

Obec Zbečno

Obec Žilina

/zr/*

Ilustrační foto: Náves v obci Broumy na Berounsku

Foto: web obce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down