Oceněné nápady z libereckého Ideathonu budou přínosem pro město i region 

Šedesát středoškoláků a vysokoškoláků zaplnilo ze čtvrtka 18. na pátek 19. dubna Kulturní centrum Vratislavice a vratislavickou Knihovnu a spolkové centrum IGI. Zúčastnili se čtvrtého ročníku 24hodinového maratonu nápadů Liberec Ideathon, soutěže, která před ně postavila čtyři výzvy: od Libereckého kraje, města Liberec, science centra iQLANDIA a značky podporující sklářské řemeslo Crystal Valley.  

Soutěž Liberec Ideathon 2024 chce mladým lidem ukázat, že jejich myšlenky mohou být inspirací pro kraj, město i neziskovku. To, co soutěžící se svými týmy během dvaceti čtyř hodin vymyslí, má reálnou šanci na uvedení do praxe. Z loňského ročníku se mj. realizuje projekt zabývající se popularizací sociálního podnikání v regionu. Krátká videa ve stylu TikTokerů a YouTuberů přiblíží toto téma věkové skupině starších žáků ZŠ a SŠ.  Soutěž uspořádaly Agentura regionálního rozvoje a krajská kancelář agentury Czechinvest, hlavními partnery akce byly Liberecký kraj, Statutární město Liberec a Technická univerzita v Liberci (TUL).

Letos se studenti zamýšleli nad tím, jak lidi lépe informovat o prevenci duševního zdraví, jak co nejefektivněji využít plochu pod panely nové velké liberecké fotovoltaické elektrárny a jak přilákat nové návštěvníky do science centra iQLANDIA. Posledním úkolem bylo navrhnout hru, která by propojila sklářská místa v regionu, a zvýšila tak jejich návštěvnost během akcí spojených se značkou Crystal Valley. Pro ty nejlepší byla jako motivace připravena finanční odměna ve výši 120 000 Kč.

Vítězné projekty

Hlavní cenu v kategorii středoškoláků si odnesl tým Ačaj Pačaj z Průmyslovky Liberec. Porotu nadchl návrhem výukové aplikace pro iQLANDII propojené zároveň se školami. Nejvíce bodů ve vysokoškolské kategorii získal dvojčlenný tým z Ekonomické fakulty TUL za svoji aplikaci s rozšířenou realitou pro Crystal Valley. „Naší vizí bylo prostřednictvím hravé aplikace propojit jednotlivé lokality Křišťálového údolí, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše a Český ráj pomocí jejich mytologických postav. Návštěvníci by tak mohli pomocí svého mobilu během návštěvy skláren polapit Krakonoše nebo třeba ducha MUHU. V budoucnu by si je mohli odnést i fyzicky v podobě skleněných miniatur,“ říká Adam Soltan z TUL a Fang-Ying Lee z University of Taipei, výměnná studentka z Taiwanu.

Ekonomicky promyšlené projekty i skvělé prezentace

„Pokud bych se na studentské projekty měl podívat jako potenciální investor, musel bych uznat, že mají nápad i reálný, o data opřený základ. Velkou část z nich by šlo ihned rozvinout do praktického řešení,“ říká Petr Dobrovský, jednatel pořadatelské Agentury regionálního rozvoje Libereckého kraje a zároveň jeden z porotců kategorie pro vysokoškoláky.

„Naším cílem bude vždy udržet perspektivní mladé lidi v regionu. Pořádáním podobných soutěží se jim přibližujeme a zjišťujeme, jak se na problematiku regionu dívají oni. To je pro nás cennou zpětnou vazbou,“ říká Jiří Ulvr, krajský radní. „Oproti předchozím ročníkům vidím velký posun směrem k větší promyšlenosti a ekonomické propracovanosti studentských projektů,“ dodává Adam Lenert, náměstek libereckého primátora.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down