Odstartoval příjem nominací do nového ročníku ankety Alej roku

Královnou alejí České republiky v roce 2023 se podle ankety Alej roku stala Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči - místní části města Králíky v Pardubickém kraji. Od lidí získala skoro dvanáct set hlasů z celé republiky. Pořadatel ankety, ekologická organizace Arnika, zároveň zahájila nový, už čtrnáctý ročník této ankety.

Vítězná alej roku 2023 byla původně vysázena již v roce 1705. Začíná ve městě Králíky barokní oboustrannou kulisovou bránou a vede vzhůru k baroknímu poutnímu areálu z přelomu 17. a 18. století. Alej je lemována osmi barokními šestibokými kaplemi, které stojí střídavě po levé a pravé straně. Celý areál je národní kulturní památkou. Samotná alej je tvořena 399 stromy. Většinou jde o lípy, najdeme v ní však také javor klen, jasan, jeřáb a také jeden jírovec maďal (kaštan).

Alej vedoucí k poutnímu místu Hora Matky Boží nad městem Králíky je jedinečnou krajinářskou i historickou dominantou. Představte si, že tahle linie stromů tu existuje už od roku 1705! Místní si zřejmě dobře uvědomují, že aleje potřebují kvalitní a průběžnou péči. Svědčí o tom instalované bezpečnostní vazby, odborné řezy i dosazované mladé stromy, “ říká Marcela Klemensová, odbornice na životní prostředí a vedoucí kampaně Zachraňme stromy z Arniky.

Alejové slavnosti, která proběhla v neděli 2. června 2024, se zúčastnilo několik desítek místních občanů.  Slavnostní ocenění pak proběhlo na podiu u kláštera v rámci ZUŠ OPEN v Pardubickém kraji. Nad slavností převzali záštitu radní Pardubického kraje Miroslav Krčil a starosta města Králíky Václav Kubín. “Ocenění si velmi vážíme. Jsme si vědomi toho, že jde nejen o ocenění našeho odboru životního prostředí, které se o alej v současnosti stará, ale také předků, kteří tuto alej vysázeli.” řekl na alejové slavnosti starosta.

Začaly nominace do nového ročníku ankety

Na slavnosti Arnika také vyhlásila nový, už čtrnáctý ročník ankety Alej roku. Na webu alejroku.cz mohou lidé od 5. června 2024 nominovat své oblíbené aleje.  Stačí k tomu 1-3 fotky dané aleje, GPS a jedna věta nebo i delší příběh, který se váže k nominované aleji.  V rámci ankety probíhá také fotosoutěž, ve které se hodnotí nejkrásnější fotografie alejí. Do fotosoutěže se zapojuje první fotografie, kterou zájemce nahraje. Patronky a patroni ankety pak vyberou tři nejlepší fotografie.

Cílem ankety Alej roku je povzbudit v lidech zájem o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině.  Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou důležitou součástí naší krajiny. *

/tz/

Foto: Josef Tymonek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down