Ohlédnutí za 24. ročníkem konference ISSS

Pořadatelské město Hradec Králové dva dny – 16. a 17. května – hostilo prestižní konferenci ISSS zabývající se digitalizaci veřejné správy. Letošního ročníku se v Kongresovém centru Aldis zúčastnilo téměř 1800 hostů, vystavovalo přes 60 firem a proběhlo kolem 200 přednášek. Vystoupily přední osobnosti z politiky, businessu a veřejné správy – například Ivan Bartoš, Věra Jourová, Věra Kovářová, Miloš Vystrčil, Lenka Axlerová nebo Tomáš Salomon z České spořitelny, generálního partnera konference ISSS. V rámci pondělního slavnostního večera se uskutečnilo vyhlášení výsledků tradiční soutěže Zlatý erb.

Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj, například zdůraznil, že eGovernment musí být v prvé řadě jednoduchý a uživatelsky přívětivý. „Na státní správu a její služby se musíme dívat jako na služby lidem. Hlavní prioritou je tedy zlidštění eGovernmentu pro občany tak, aby z telefonu nebo z Portálu občana mohli ovládat každodenní komunikaci s úřady. Digitální služba státu musí být tedy především jednoduchá. Evropský občanský průkaz by občanům například umožňoval, že v telefonu mohou mít svůj vysokoškolský diplom, očkování, pejska nebo třeba pojištění a nemusí se neustále prokazovat dalšími kartičkami,“ konstatoval Ivan Bartoš.
Podobně se na uživatelsky orientované trendy v českém eGovernmentu dívá i 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová, která pokazuje i na druhou stranu komunikace, tedy úřady. „Je důležité, aby celý eGovernment byl lehce ovladatelný i pro obce a města, protože především menší obce si nemohou dovolit, aby zaměstnávaly tolik lidí, kteří se budou digitalizací zabývat,“ připomněla Věra Kovářová.
Elektronizací prochází i resort dopravy. Ministerstvo dopravy dokonce získalo čestné uznání v rámci předávání ceny Český zavináč za projekt Elektronického podání žádosti o řidičský průkaz. „Co se týče elektronizace v resortu dopravy, tak například od loňského roku je možné při výměně řidičského průkazu požádat o výměnu elektronickou cestou, tedy pokud máte datovou schránku. Je to velký posun a zaznamenáváme i velkou odezvu, protože v tuto chvíli je to více než 25 000 žádostí zprostředkovaných touto cestou,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.
Ze soukromého sektoru vystoupila ředitelka pro veřejnou správu Microsoft Central and Eastern Europe Lenka Axlerová, která vyzdvihla, že v současném světě se procesy, a to nejen ty úřední, zrychlují a je nutné se přizpůsobit. „Po loňské a předloňské zkušenosti s koronavirem a nyní během ruské války na Ukrajině jsme zjistili, že veřejná správa musí dokázat reagovat mnohem rychleji než v minulosti. Dříve jsme na veškeré úkony měli několik měsíců, někdy i několik let, v tuto chvíli ale vidíme, že je zapotřebí reagovat v řádu dní. Víme, že technologie jsou na tuto rychlost připraveny, ale potřebujeme mít připravené i lidi a procesy. Jako zásadní vidím to, abychom se věnovali průběžnému vzdělávání úředníků a osvětě veřejnosti,“ prohlásila Lenka Axlerová.

CENA ČESKÝ ZAVINÁČ 2022
V rámci konference ISSS moderátorka Martina Kociánová slavnostně vyhlásila výsledky celostátního
kola soutěže Zlatý erb 2022 (tyto výsledky jsme přinesli na: https://moderniobec.cz/vitezi-souteze-zlaty-erb-za-rok-2022-jsou-mesto-cheb-a-obec-mnetes/ ).
Cenu Český zavináč letos obdržel Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost jako příklad moderní a respektované instituce, která svými aktivitami výrazně zlepšila a zlepšuje kybernetickou odolnost České republiky a umožňuje tak lépe zvládat současné i budoucí krize. „Za cenu Český zavináč mockrát děkuji a myslím, že je důkazem toho, že se nám jako NÚKIBu daří zvyšovat bezpečnost a odolnost v kyberprostoru. Jde o nekonečné úsilí. Bezpečnost, a to nejen ta v kyberprostoru, je stále trvající proces, nikdy nedosáhnete mety, kdy si můžete říct, že máte splněno. Snažíme se dělat osvětu veřejnosti, aby lidé jako jednotlivci věděli, jak se proti hrozbám přicházejícím z kyberprostoru bránit,“ okomentoval udělení ceny ředizel úřadu generál Karel Řehka.*

/zr/

Ilustrační foto: archiv 24. ročníku konference ISSS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down