Pardubice pokračují v boji proti spalovně nebezpečných odpadů

Téma spalovny v Rybitví na pardubické radnici neutichá. V minulém týdnu se petice proti jejímu obnovení projednávala v senátním výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, kterému předsedal senátor Jiří Růžička. Projednání se zúčastnil primátor města Jan Nadrchal spolu s náměstkyní pro životní prostředí Jiřinou Klčovou.

“Na jednání se nám dostalo vstřícného přijetí, čehož si moc vážíme. Prezentovali jsme důvody, kvůli kterým by spalovna neměla být znovu zprovozněna. Současně jsme se bavili i o možnosti změny legislativy v této oblasti,” komentoval po schůzce pardubický primátor Jan Nadrchal s tím, že v současné době mají aktéři (v tomto případě firma AVE) možnost donekonečna žádat Ministerstvo životního prostředí ve věci “zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.” Radnice by touto peticí chtěla iniciovat změnu zákona tak, aby tyto žádosti mohly být podávány maximálně třikrát.

“Odcházíme s pozitivním výsledkem. Nejenom že senátoři naši petici přijali, ale rozhodli i o jejím projednání a dalších krocích, přičemž jeden z nich je, že petici nyní předají k projednání výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, kde posoudí všechny naše argumenty,” doplnila náměstkyně Jiřina Klčová. Dodala, že radnice bude moci navrhnout přednášku nebo kulatý stůl, kterých se budou moct účastnit i odborníci, s nimiž Pardubice a okolní obce spolupracují. “Věřím, že až všechny tyto kroky projdeme, sejdeme se na velkém jednání v Senátu, které pomůže tomu, aby ke znovu zprovoznění spalovny v Rybitví nedošlo,” uzavřela náměstkyně.

Spolupráce dotčených obcí a podpora odborníků

Jednání na petičním senátním výboru v úterý 23. ledna předcházela páteční schůzka na pardubické radnici, které se zúčastnili zástupci vedení, senátorka Miluše Horská, starostové dotčených obcí, zástupci magistrátu a advokáti. “Všichni, kdo jsme se v pátek na radnici sešli, jsme na jedné lodi. Nikdo z nás nechce, aby došlo k obnovení provozu ve spalovně nebezpečných odpadů. Proto bylo důležité domluvit další postup, aby byl co nejefektivnější a nejvýhodnější. Chtěl bych, aby jasně zaznělo, že toto téma neutichá a stále se mu věnujeme. V rukou už máme nejen právní názor, ale i posudek od odborníků, který v budoucnu uplatníme,” shrnul setkání primátor Jan Nadrchal s tím, že v současné chvíli není vhodná doba na podání žádosti o přezkum.

Cesta přes Senát není jedinou možností, kterou může město v boji proti znovuobnovení provozu spalovny v Rybitví využít. Radnice nechala vypracovat právní názor na věc a současně získala podklady od odborníků, kteří se kloní k podání podnětu k přezkoumání souhlasného stanoviska EIA, které loni v květnu vydalo MŽP. To však toto stanovisko podmínilo 45 body, které musí firma AVE, která o obnovu provozu spalovny usiluje, splnit. Poté musí firma AVE ještě získat integrované a stavební povolení. A jejich případná vydání by zase město mohlo napadnout u soudu.*

/zr/

Snímek z projednávání záležitosti v senátním Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down