Pardubické mateřské školy se zapojily do projektu Sportimáček

Projekt Sportimáček, který cílí na rozvoj pohybové gramotnosti dětí v mateřinkách, má za sebou úspěšný pilotní ročník. Vznikl ve spolupráci pardubické radnice, sdružení Sportimáček a České asociace sport pro všechny. Odstartoval loni v MŠ Brožíkova a MŠ Duha Popkovice a Staré Čívice. Letos se s projektem seznámilo dalších 23 mateřských škol.

„Pohyb děti baví, jen je potřeba je k němu správně a hravě navést. Loni bylo v rámci pilotního projektu proškoleno celkem 16 pedagogů z MŠ Brožíkova a MŠ Duha Popkovice a Staré Čívice, které vedli instruktoři ze sdružení Sportimáček. S výstupy z projektu jsme ve spolupráci s oběma ředitelkami seznámili dalších 45 pedagogů z 23 pardubických mateřinek, kteří shlédli ukázku a praktický nácvik se zakoupenými cvičebními pomůckami. Cílem celého projektu přitom je zvýšit pohybovou úroveň dětí, jelikož data, která máme i z analýz České školní inspekce v celé republice k dispozici, jasně prokazují, že pohybová gramotnost dětí v mateřských i základních školách upadá. Každý, kdo jde na základní školu, by měl zvládat cviky a gymnastické prvky, jako jsou třeba kotrmelce, což bylo pro naši generaci samozřejmostí. Budeme hledat cestu, jak motivovat další školská zařízení, abychom mohli program rozšířit postupně i do zbývajících mateřských škol ve městě,“ popsal situaci náměstek primátora Pardubic zodpovědný za oblast školství Jakub Rychtecký. Zástupci mateřských škol, kteří se zúčastnili ukázky aktivit s pomůckami, se rozhodnou, zda se do Sportimáčku chtějí zapojit také.

Když pohyb baví

„Ve všech jednotlivých částech pohybových chvilek dětí je za dobu trvání projektu zřetelný postupný pokrok. „Pohybové aktivity zahrnujeme do každodenních činností v naší mateřské škole. Aktivity jsou upraveny tak, aby je bez obtíží zvládaly i menší a pohybově méně zdatné děti. Pomocí různých cviků a činností se snažíme děti naučit správnému držení těla, zvládání základních pohybových dovedností a prostorové orientace, užívání různého náčiní či pohybu ve skupině dětí. Pokroky jsou vidět v průběhu celého školní roku. Je znát, že pokud jsou dětem tyto aktivity zprostředkovány hravou formou, tak je pohyb opravdu baví a začnou jej samy vyhledávat,“ informovala ředitelka MŠ Brožíkova Marcela Nováčková.

V MŠ Duha Popkovice a Staré Čívice pracují s bezpečnými a multifunkčními cvičebními pomůckami na obou pracovištích. „Celá sada cvičebního náčiní je pravidelně, kvartálně, umístěna vždy na jedné z budov. Tímto se do projektu mohou zapojit všechny paní učitelky a děti všech věkových kategorií z našich 5 tříd. Děti se do cvičení vždy zapojily s nadšením, především pro nevšednost sportovního náčiní, cvičení berou jako zábavu, “ konstatovala ředitelka MŠ Duha Popkovice a Staré Čívice Hedvika Filipiová.

Podpořit správné zásady i na ZŠ

Obě mateřské školy, které se loni zapojily do pilotního projektu Sportimáček, dostaly k dispozici podrobnou metodickou brožuru a instruktážní videa. Do výbavy svých školek získaly také sadu gymnastických prvků zahrnující hranol, půlválec, tunel, kruh a spojky. Všechny překážky jsou potažené měkčeným povlakem s molitanem, jsou pestrobarevné a umyvatelné, takže je mateřské školy využívají i v rámci nejrůznějších venkovních akcí.

Pardubická radnice se snaží pohybové aktivity rozvíjet nejen v mateřských školách, ale i v základních. „Jako další krok pro příští rok chystáme pilotní projekt tandemové výuky tělesné výchovy za účasti trenérů ve 2. a 3. třídách základních škol. Výuka bude probíhat podle školního vzdělávacího plánu s tím, že například při hodinách atletiky a gymnastiky by měli s výukou pomáhat také trenéři z pardubických sportovních klubů,“ uzavřel Jakub Rychtecký.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down