Plzeň bude mít svoji kompostárnu

V druhé polovině letošního roku má v Plzni začít výstavba městské kompostárny vedle areálu Čistírny odpadních vod na Doubravce. Stavbu financuje a provozovatelem kompostárny bude společnost Čistá Plzeň. Na ploše 11 000 metrů čtverečních má být ročně zpracováno 5 tisíc tun bioodpadu.

„Jsme před vydáním stavebního povolení, projekční práce začaly už loni. Letos chceme zahájit výstavbu, předpokládáme, že kompostárnu dobudujeme v polovině příštího roku,“ informoval koncem února Pavel Bosák, 1. náměstek primátora města Plzně, do jehož gesce mimo jiné spadá odpadové hospodářství a dozor nad činností městské firmy Čistá Plzeň. Z jejího rozpočtu bude stavba kompostárny financována a Čistá Plzeň bude městskou kompostárnu provozovat.

„Náklady podle projektu jsou očekávány ve výši 38 milionů korun bez DPH, a to včetně sanace podloží a přeložky vodovodního řadu,“ doplnil Pavel Bosák. Společnost Čistá Plzeň zároveň podává žádost o spolufinancování z dotačního titulu SFŽP (Státní fond životního prostředí) ve výši 40 procent nákladů.

Kompostárna na míru potřebám města

Městská kompostárna by měla ročně zpracovat 5 tisíc tun bioodpadu, což odpovídá potřebám města. Podle statistik Čisté Plzně se ve městě ročně vyprodukuje 3,7 až 4,1 tisíce tun bioodpadu. Plocha areálu kompostárny, včetně plochy pro uskladnění technologických materiálů nutných pro výrobu kvalitního kompostu, se bude rozléhat na 11 tisících metrech čtverečních. Projekt je připraven tak, že v případě potřeby může být plocha rozšířena, technologie upravena a navýšeno množství zpracovávaného bioodpadu.

„Kompostovací proces vždy záleží na teple, vlhkosti a zvolené technologii. V případě plzeňské kompostárny by měl trvat třináct týdnů. Naším cílem je produkovat certifikovaný kvalitní substrát s širokou možností využití,“ dodal Jan Šneberk, technický náměstek Čisté Plzně. Tento substrát z městské kompostárny si budou moci přímo na místě odebrat i obyvatelé Plzně.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down