Po sedmnácti letech mají v Čížkrajicích na Českobudějovicku kde nakupovat – a hned v automatické mikroprodejně

Radnice v jihočeských Čížkrajících ve spolupráci se skupinou COOP otevřela automatickou mikroprodejnu. Na ploše pouhých 23 metrů čtverečních si mohou zákaznici nakoupit všechny základní potraviny, a to doslova kdykoliv. Využití moderních technologií tak konečně umožní místním obyvatelům si nakoupit bez složitého dojíždění.

Obchod s potravinami chyběl v Čížkrajicích dlouhých sedmnáct let. V obci, která má 165 obyvatel, se běžný obchod neměl šanci uživit, a za běžnými nákupy tak bylo třeba dojíždět minimálně pět kilometrů. Změnu přinesla až technologie automatického prodeje jejíž průkopníkem je skupina COOP. Díky tomuto systému totiž lze ušetřit velké prostředky na mzdových nákladech, které jsou při provozu obchodu klíčové.

Automatická mikroprodejna v Čížkrajicích má prodejní plochu pouze o 23 metrech čtverečních, ale zákazníci v ní nakoupí všechny základní potraviny. Foto: archiv COOP

Vlastníkem automatické mikroprodejny je obec a samotný obchod je umístěn přímo v novostavbě obecního úřadu. Na zásobování a dalším provozu obchodu se bude podílet skupina COOP. „Samozřejmě myslíme i na seniory a další občany, kteří si nemusí úplně rozumět s moderními technologiemi, proto bude třikrát v týdnu na několik hodin v obchodě přítomná prodavačka. Provoz obchodu s personálem a standardní otevírací dobou však ekonomicky nevycházel,“ vysvětluje Petr Skamene, starosta obce.

Co je třeba pro nákup v automatické mikroprodejně

Pro nákup v automatickém režimu zákazníci standardně potřebují chytrý telefon vybavený speciální aplikací DoKapsy od ČSOB, platební kartu a bankovní identitu, díky které je každý zákazník spolehlivě identifikován. Bankovní identitu dnes má prakticky každý, kdo používá internetové bankovnictví. V Čížkrajicích však hledali i další cestu  jak kromě částečného provozu s obsluhou technologicky méně zdatným nákup usnadnit. Místní si proto mohou zažádat o čipové karty, které jim do automatické mikroprodejny umožní vstup. „Jsme malá obec, všichni se tu navzájem známe a tak si můžeme dovolit i toto ne úplně tradiční řešení. Pro nás je existence obchodu v obci zcela zásadní, obchod totiž nejen přímo zlepšuje kvalitu života, ale doslova přináší do obce i život, protože lidé se mají kde potkávat,“ doplňuje Petr Skamene.

Jednota Kaplice, která je partnerem čižkrajického obchodu, již několik automatických prodejen provozuje. „S automatickým provozem máme již více než roční pozitivní zkušenost. Prodejny tohoto druhu provozujeme třeba v Českém Krumlově a Lipně nad Vltavou.  Jde však o prodejny určené daleko širší skupině zákazníků. V nich by samozřejmě takový přístup k umožnění nákupu bez ověření bankovní identitou nebyl kvůli větší anonymitě zákazníků možný,“ říká Jan Hoffmann, ředitel COOP Jednoty Kaplice.

První automatický obchod otevřela skupina COOP začátkem roku 2022. Nyní jich funguje již více než deset a velmi rychle přibývají. Nejrychleji právě v Jihočeském kraji, kde je čižkrajický obchod již pátým tohoto druhu. Čížkrajická automatická mikroprodejna je zatím nejmenším otevřeným automatickým obchodem, díky spolupráci se skupinou COOP však nabízí kompletní sortiment potravin a každý den čerstvé pečivo.   

„Automatický provoz se ukazuje být jedním z možných řešení zachování obchodní obslužnosti venkova. V těch nejmenších obcích je však potřeba i další podpora z veřejných zdrojů, protože stále jsou náklady na provoz vysoké. V Čížkrajicích vzali celou věc do svých rukou a rozhodli se podpořit vznik a provoz automatického obchodu z obecních prostředků. Se vznikem obchodu pomohl také program Ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+. Nás následně oslovili a obchod nyní provozujeme společně. Jde tak o poměrně unikátní partnerství, které může být modelem i pro další obce,“ uzavírá Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Na téma automatických prodejen jsme psali například i zde: https://moderniobec.cz/coop-otevrel-ve-strakonicich-prvni-automatickou-prodejnu-v-ceske-republice/ či zde: https://moderniobec.cz/coop-otevrel-v-beroune-dalsi-automaticky-obchod-zlodeje-v-nem-odhali-umela-inteligence/

/zr/

Na snímku nahoře: Automatická mikroprodejna v Čížkrajicích na Českobudějovicku byla otevřena ve druhé polovině července

Foto: archiv COOP*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down