Sdružení místních samospráv ČR dlouhodobě se znepokojením sleduje debatu o návrzích na nucené slučování obcí v Česku. Ve veřejném prostoru opakovaně zaznívají útržkovité informace vycházející z návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV), podle níž by slučování obcí ušetřilo miliardové částky. SMS ČR však pro taková tvrzení postrádá oporu v odborných zdrojích, a vyzvalo proto premiéra Petra Fialu, aby uvedl, z jakých konkrétních materiálů propočty NERV vycházejí. Přínos obcí pro rozvoj našeho území přitom SMS ČR považuje za nezpochybnitelný.
V minulém roce média například informovala o návrhu na zakotvení minimálního počtu obyvatel obce na 1000 a sloučení menších obcí do celků, které budou tuto hranici splňovat. Krok by měl údajně přinést úsporu 10 miliard korun. Není však známo, na základě kterých dat byla tato údajná úspora Národní ekonomickou radou vlády (NERV) vyčíslena.
„Podobné cifry mohou na papíře vypadat líbivě, ale nucené slučování obcí je v dlouhodobém horizontu krok špatným směrem. V každé starostce a starostovi mají obce zodpovědného manažera s osobním vztahem k danému místu, který se stará o jeho rozvoj a nejlépe ví, co potřebuje. To je obrovská hodnota, o kterou bychom neměli přijít,“ uvádí Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.
SMS ČR zdůrazňuje, že volení představitelé v menších obcích vykonávají svou činnost za minimální či nulovou odměnu. Zároveň příspěvek ze státního rozpočtu poskytovaný samosprávě na výkon státní správy v přenesené působnosti zdaleka nepokryje vynaložené náklady.
SMS ČR navrhuje doplnit Národní ekonomickou radu vlády o odborníky s praktickými zkušenostmi s fungováním obcí a měst
Předsedu vlády proto SMS ČR žádá o sdělení, ze kterých podkladů v tomto ohledu Národní ekonomická rada vlády čerpá, aby k nim bylo možné zaujmout odborné stanovisko. SMS ČR rovněž navrhuje doplnit NERV o odborníky s praktickými zkušenostmi s fungováním místní samosprávy.
V letošním roce se SMS ČR vymezilo také vůči návrhu NERV, podle něhož by měl vzniknout speciální fond, kam by směřovala část peněz z rozpočtového určení daní pro obce. Tyto prostředky by sloužily k financování infrastrukturních projektů, pokud by pro tyto prostředky nenašly využití obce.
„Tvrzení, že obce sedí na penězích a neinvestují, nelze rozhodně uplatňovat paušálně. Obce je k investicím potřeba motivovat, ne nutit podobnými restrikcemi. Prosazujeme vyšší podporu regionálního rozvoje, kterou by obce využily spolu s uspořenými prostředky k dlouho plánovaným projektům, na které ale nemají prostředky pouze z vlastních zdrojů,“ dodává Eliška Olšáková.
Zodpovědné hospodaření obcí, které se z podstaty nemohou zadlužovat s takovou lehkostí jako stát, je podle SMS ČR nutné ocenit, ne kvůli němu na obce útočit a vymýšlet mechanismy, jak je naspořených peněz zbavit.
O návrzích Národní ekonomické rady vlády ve vztahu k obcím a městům i o ohlasech z praxe na ně jsme informovali například zde: https://moderniobec.cz/narodni-ekonomicka-rada-vlady-pripravila-fialovu-kabinetu-navrhy-prorustovych-opatreni-tykaji-se-i-obci-mest-a-kraju/, zde: https://moderniobec.cz/nestatni-vlastnici-lesu-se-ohrazuji-vuci-nekterym-navrhum-narodni-ekonomicke-rady-vlady/ nebo zde: https://moderniobec.cz/narodni-ekonomicka-rada-vlady-obnovila-cinnost/ .
/zr/*
Na snímku: Předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR Eliška Olšáková, členka dolní parlamentní komory
Foto: archiv