Startuje již šestý ročník soutěže Adapterra Awards. Je příležitostí i pro projekty obcí a měst

Dneškem počínaje lze až do letošního 15. března nominovat projekty adaptací na změnu klimatu celostátní soutěže Adapterra Awards. Do soutěže se přijímají už uskutečněné projekty.

Také v letošním, už šestém ročníku tradiční soutěže Adapterra Awards se budou hledat a vybírat nejlepší projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, stejně jako například proti důsledkům přívalových srážek i erozi půdy.

Adapterra Awards letos s novou soutěžní kategorií Průmysl

Na dnešní tiskové konferenci v Praze Nadace Partnerství, největší česká environmentální organizace a pořadatel soutěže, spolu s Integra Consulting, odborným garantem soutěže, představily tři hlavní soutěžní kategorie: Krajina, Sídla a Budovy מ a spolu s nimi rovněž speciální kategorii vyhlášenou pouze pro letošní rok: kategorii Průmysl.

Vítězové získají finanční či věcné odměny v hodnotě 50 tisíc až 100 tisíc korun. Realizované projekty se mohou do soutěže přihlásit už nyní na www.adapterraawards.cz.

Letošní ročník soutěže Adapterra Awards dnes v Praze zástupcům médií představil Martin Ander z Nadace Partnerství. Foto: Ivan Ryšavý

Udržitelnost je v průmyslovém sektoru důležitým tématem, které rezonuje i díky nové povinnosti nefinančního reportingu. Průmyslová výroba patří mezi největší odběratele a zároveň znečišťovatele vod. Společně se zemědělstvím je také nejzranitelnějším sektorem v období sucha. Klimatická změna průmyslovým podnikům přináší nová rizika, ale i nové možnosti, jak se na její dopady připravit,” vysvětlil vedoucí programu Adapterra Martin Ander z Nadace Partnerství, proč bude tato kategorie letos zařazena do soutěže.

Vedle vysoké spotřeby vody v provozu řeší průmyslové podniky také přehřívání výrobních hal a areálů v dobách vedra nebo vysoké náklady na energie. Do nové speciální kategorie Průmysl se proto mohou hlásit projekty zavádějící opatření, která na tyto problémy reagují, ať už v samotném výrobním procesu nebo v běžném provozu svých areálů a budov.

Hlavními kategoriemi soutěže Adapterra Awards jsou Krajina, Sídla a Budovy. Do kategorie Krajina je možné nominovat různorodé projekty od udržitelného zemědělství po obnovu mokřadů. Adaptační projekty na klimatickou změnu z intravilánu obcí, ať už jde o revitalizace náhonů či hospodaření s vodou na náměstí, se přijímají do kategorie Sídla. Do kategorie Budovy spadají veškerá opatření na domech bez ohledu na způsob jejich využití.

Finanční a věcné ceny vítězům tematicky zaměřených kategorií udělí partneři soutěže společnosti Nestlé Česko, Heidelberg Materials, SolSol a IVT Tepelná čerpadla.

Adapterra Awards už se třemi regionálními partnery

Soutěž Adapterra Awards letos získala i dalšího regionálního partnera. Je jím Jihočeský kraj, který tak nově přibyl k už stávajícím regionálním partnerům – Moravskoslezskému kraji a hlavnímu městu Praze. „Většina odborníků i laická veřejnost vidí, že počasí kolem nás se mění a extrémní projevy počasí jsou stále častější. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s Nadací Partnerství a prostřednictvím prestižní soutěže Adapterra Awards ocenit nejlepší jihočeské projekty, které realizují účinná adaptační opatření. V loňském roce jsme jako jeden z prvních krajů v Česku dokončili přípravu Adaptační strategie kraje. A součástí jejího naplňování je i motivace a podpora místních obcí, firem, spolků i jednotlivých občanů k projektům užitečným pro přírodu i komunity, v nichž lidé v jižních Čechách žijí," konstatoval náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř.

Veřejnost tradičně udělí Cenu sympatie

Stejně jako v předchozích ročnících se může do soutěže zapojit také veřejnost. Prostřednictvím on-line hlasování od 1. srpna do 15. října vybere vítěze, který získá Cenu sympatie a výhru v hodnotě 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte.

Vítězné projekty pořadatelé slavnostně vyhlásí 6. listopadu 2024 na tématicky zaměřené konferenci v Praze. Regionální ceny budou uděleny na podzim přímo v daných krajích.

Inspirativní databázi úspěšných adaptačních opatření na změnu klimatu všech typů od rodinných domů přes městský prostor po hektary upravené zemědělské půdy najdete na: https://www.adapterraawards.cz/cs/Databaze.

O soutěži Adapterra Awards jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/soutez-adapterra-awards-predstavuje-18-mist-kde-jsou-pripraveni-na-klimatickou-zmenu-i-energetickou-krizi/ , zde: https://moderniobec.cz/praha-12-ziskala-oceneni-za-svuj-projekt-v-soutezi-adapterra-awards/ či zde: https://moderniobec.cz/soutez-o-nejlepsi-adaptacni-opatreni-posouva-kvuli-koronakrizi-prihlasky-na-konec-dubna-uspet-v-ni-mohou-i-obce/ .

/rš, zr/

Na snímku zcela nahoře:

Zahradnická firma Gabriel v Terezíne – Českých Kopistech se snaží jít příkladem, dlouhodobě podporuje přírodě blízká řešení a se stejným přístupem také revitalizuje svůj areál. Ten slouží jako vzorník, kde si zákazník může prohlédnout firemní služby v praxi. Kořenová čistírna, recyklace vody, fotovoltaická elektrárna, využití tepelného čerpadla a zelená střecha (na snímku) tvoří funkční celek. Projekt se účastnil soutěže Adapterra Awards 2021 a je příkladem projektu, který by se mohl přihlásit do nové kategorie Průmysl.*

Foto: Společnost Gabriel s.r.o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down