Středočeský kraj dá obcím k dispozici software k participativnímu rozpočtu, využívat jej mohou zdarma

Platformu pro provoz participativních rozpočtů zdarma od Středočeského kraje získají všechny obce a města na jeho území. Tento týden o tom rozhodlo krajské zastupitelstvo. Identicky již takto Středočeský kraj zpřístupnil zdrojový kód platebního portálu, který je jako open-source k dispozici více než půl roku a aktuálně jej implementují Kraj Vysočina a Plzeňský kraj.

Mám radost, že můžeme obcím nabídnout užitečný odzkoušený software, který jim usnadní administraci projektů a ušetří peníze. Platformu k participativním rozpočtům nyní aktivně využívá 16 obcí Středočeského kraje a pravidelně projevují zájem další. Platforma poskytuje obci vše, co potřebuje z technického hlediska pro kompletní pokrytí provozu participativního rozpočtu, tedy podání projektů, posouzení realizovatelnosti, hlasování o projektech a jejich galerie. Díky užívání této platformy ušetří obec jednotky až nižší desítky tisíc korun ročně za různá komerční řešení,“ uvedla středočeská hejtmanka Petra Pecková a vyzvedla, že software pořízený krajem za veřejné peníze bude také veřejně dostupný.

A v tomto případě ještě může přispět k tomu, že se pro participativní rozpočet rozhodne více obcí, a lidé tak budou mít větší šanci ovlivnit, jaké užitečné projekty se u nich budou realizovat,“ dodala Petra Pecková.

O platformu se zajímají i obce z jiných regionů, a tak Středočeský kraj v rámci sdílení dobré praxe a zachování principu, že veřejné peníze= veřejný kód, zveřejní zdrojový kód platformy jako open-source pod AGPL licencí (Affero General Public License). Zdrojový kód na code.gov.cz bude poskytnut bezplatně a bude podle licenčních podmínek možný provozovat s informací v zápatí stránky, že tento software byl vyvinut Středočeským krajem.

AGPL licence zaručuje, že kdokoliv software rozvine a vylepší, zpřístupní novou část kódu všem nahráním upraveného zdrojového kódu do centrálního repozitáře – místa, kde je zdrojový kód uložen, tedy code.gov.cz.

Identicky již takto kraj poskytl zdrojový kód platebního portálu, který je jako open-source k dispozici více než půl roku. Do provozu už ho spustily Kraj Vysočina a Plzeňský kraj a aktuálně jej implementují kraje Liberecký a Karlovarský. Se zástupci krajů jsme zavedli pravidelné společné online schůzky, abychom mohli platformu společně rozvíjet a posouvat dál. Jsem rád, že nyní Středočeský kraj přichází s dalším softwarem, který jsme vyvinuli, a poskytujeme jej k dispozici dál,“ připomněl Tomáš Zmuda, předseda krajské Komise pro ICT a digitalizaci.

Aby vše fungovalo a kód byl vždy aktuální, je nutné ustanovit jednoho správce kódu v repozitáři. Stejně jako je tomu u Platebního portálu, bude správa kódu a rozvoj platformy v gesci spolku Otevřená města, z.s., jehož je Středočeský kraj členem od roku 2021.

/zr/

Na snímku: znak Středočeského kraje

Participativním rozpočtům a participaci občanů na rozvoji svého sídla jsme se věnovali například zde: https://moderniobec.cz/na-kterych-radnicich-v-cesku-uz-funguji-participativni-rozpocty-odpoved-najdete-na-interaktivni-mape/ a zde: https://moderniobec.cz/udrzitelna-ctvrt-v-praze-letnanech-bude-prilezitosti-take-pro-obyvatele-sousednich-casti-mesta/ .

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down