V Praze se konala konference Národní sítě Zdravých měst s názvem Participace-Energetika-Dobrá praxe

V pátek 19. ledna skončila v Praze dvoudenní konference Národní sítě Zdravých měst ČR. Akce „PARTICIPACE - ENERGETIKA - DOBRÁ PRAXE“ se záštitou ministra životního prostředí, ministra pro místní rozvoj a primátora hlavního města Prahy, s prezentacemi mnoha zajímavých hostů, se zúčastnilo přes 170 osob. Diskutovalo se o zapojování cílových skupin, participaci pro strategie a rozvoj území, sociálním bydlení či moderním vzdělávání. 

Hlavní část konference Národní sítě Zdravých měst ČR proběhla 18. ledna v sále Konferenčního centra Univerzity Karlovy. Pracovní část otevřeli ministr životního prostředí Petr Hladík, náměstek ministra pro místní rozvoj Lukáš Černohorský, dále senátor a předseda NSZM Herbert Pavera a reprezentantka Světové zdravotnické organizace v ČR Zsofia Pusztai.

Odpolední část konference se zaměřila na sdílení osvědčených postupů z denní praxe obcí a měst při zapojování veřejnosti, a to z pohledu různých skupin obyvatel. Zazněly příspěvky k zapojení mládeže do rozvoje školy-města-regionu, spolupráce s dětmi a mládeží na projektu Bezpečná cesta do školy, zapojení handicapovaných do plánování města či spolupráce s podnikateli. Z oblasti participace pro strategie a rozvoj území zazněly informace o spolupráci s městským architektem, investory a veřejností, o plánování veřejného prostranství, zkušenostech z participativního rozpočtování ve městě i školách či participace ke strategii města. V pátek pokračoval program akce seminářem na téma ENERGETIKA MĚST A OBCÍ – sdílení, klima, praxe.

Ohlédnutí za 30letou historií a ocenění Nej praxe

 V primátorské rezidenci byla na volně navazující slavnostní recepci předána ocenění v kategorii „Skokan roku NSZM ČR 2023“ a vyhlášeny výsledky hlasování v anketě o „NEJ PRAXI Zdravých měst 2023“. Od dlouholetých a úspěšných měst a partnerů asociace  pak zaznělo ohlédnutí za 30letou historií Zdravých měst.

V kategorii „Skokan roku 2023“ byl oceněn Jihomoravský kraj za inovace a aktivní podporu v oblasti participace a (nejen) klimatické politiky. Ve spolupráci s krajskou inovační agenturou JINAG. Ocenění „NEJLEPŠÍ Dobrá praxe 2023získalo město Brno za projekt Nebýt na to sama, město OSTRAVA za program Tvoříme prostor a město Hodonín za projekt Přírodní učebna Archimedes.

Bližší informace na https://konference2024.zdravamesta.cz.

/tz/*

Konferenci zaštítil mimo jiné i ministr životního prostředí Petr Hladík

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down