Ve Středočeském kraji budou cestujícím sloužit chytré označníky na autobusových zastávkách

Cestování hromadnou dopravou ve Středočeském kraji bude opět o něco komfortnější. Lidem budou na vybraných místech sloužit nové chytré zastávky. Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) již vypsala veřejnou zakázku na dodávku této telematické technologie. Projekt počítá participací měst a obcí na finančních nákladech spojených s provozem chytrých označníků.

Cestujícím ve Středočeském kraji začnou na vybraných autobusových zastávkách sloužit nové, chytré označníky. „Uvedený projekt přispěje ke zvýšení informovanosti cestujících a atraktivitě veřejné dopravy v rámci systému PID,“ vysvětluje Petr Borecký, středočeský radní pro oblast veřejné dopravy, a pokračuje: Půjde o nízkoenergetické informační panely s technologií E-paper. Panel bude disponovat velikostí 13,3 palce a bude umístěn v horní části označníku. Zobrazovat budou čtyři nejbližší odjezdy s informacemi o čísle linky, směru a cílové stanici, počet minut do odjezdu včetně zpoždění a bezbariérovosti. Poslední řádek mohou využít obce a informovat zde občany.“ První chytré označníky by se na zastávkách mělo objevit už v letos v létě.

Chytrý označník bude energií zásobovat set baterií, který zajistí provoz po dobu minimálně pěti let, zpravidla je však jeho životnost o více než 20 % delší. Infopanel, včetně baterií, bude přímo v konstrukci dvoutyčového označníku.

Na novinkách v dopravě ve Středočeském kraji se budou finančně podílet také obce a města

Celý projekt počítá s participací měst a obcí na finančních nákladech spojených s provozem (roční poplatek za provoz displeje, který zahrnuje mobilní data, přístup na server, zobrazení dat, pravidelný upgrade systému, technickou podporu, uživatelský vstup obcí s možností zveřejňování informací směrem k veřejnosti).  Ke konci ledna 2024 bylo již podepsáno a zveřejněno 66 smluv a dalších sedm smluv bylo schváleno orgány obcí. „V tuto chvíli je již v projektu chytrých zastávek počítáno minimálně se 400 systémy E-paper,“ vypočítává Petr Borecký.

IDSK již vypsala, ve spolupráci se středočeskou Regionální dotační kanceláří a Advokátní kanceláří Němec, Bláha a Navrátilová, veřejnou zakázku na dodávku celého systému.

Projekt bude spolufinancován ze 70 % Evropskou unií (IROP, ITI), z 15 % ze státního rozpočtu a z 15 % z vlastních zdrojů. Jeho maximální hodnota je zhruba 118,1 milionu korun bez DPH.

/zr/*

Na téma dopravy ve Strředočeském kraji jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/krajsky-soud-v-praze-posvetil-standardy-dopravni-obsluznosti-ktere-zavadi-stredocesky-kraj/ , zde: https://moderniobec.cz/stredocesky-kraj-chce-opet-otevrit-fond-homogenizace-silnic/ nebo zde: https://moderniobec.cz/ridici-budou-moci-diky-nove-internetove-aplikaci-hlasit-vymoly/ .

Nahoře: Logo Integrované dopravy Středočeského kraje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down