Zažijte město jinak už v sobotu 16. září  

Na třetí zářijovou sobotu připadají již tradičně sousedské slavnosti Zažít město jinak. V rámci Evropského týdne mobility je pořádá spolek AutoMat spolu se stovkami dobrovolných organizátorů a organizátorek. Do veřejného prostoru přináší sousedský cvrkot, program pro malé i velké, lokální dobroty i vzájemné porozumění. Komunitní a nekomerční slavnosti promění ulice, dvorky, parky a náměstí v asi 160 lokalitách po celé republice - letos s podtitulem Do gala.

„Zažít město jinak je akce, která pomohla zapsat náš spolek do povědomí široké veřejnosti. Vzbuzuje u ní zájem o komunitní dění i své okolí. Za 18 let jejího konání se nám podařilo oslovit a zapojit stovky dobrovolných organizátorek a organizátorů a tisíce návštěvníků,”  říká Barbora Hradečná, která Zažít město jinak v AutoMatu vede. Závody s miskou kimchi na hlavě, divadelní happening, který promění lávku nad víceúrovňovou křižovatkou v místo sousedského setkávání, zápas tenisových legend, výstava historických fotek nebo chemická show. To všechno čeká sousedy a sousedky v sobotu 16. září v rámci slavností Zažít město jinak. Samotný spolek AutoMat pak chystá v rámci doprovodného programu komentovanou procházku, která představí první výsledky analýzy velkého průzkumu subjektivního pocitu bezpečí na různých druzích infrastruktury. Procházka (bez kol) s dopravním expertem Vratislavem Fillerem startuje v 15:00 od stánku AutoMatu, který bude v lokalitě Zažít město jinak v ulici U Akademie na Praze 7.

Město jinak zahrne i sousedské slavnosti

„Dodnes mi jde mráz po zádech z toho, jakou lavinu jsme spustili. Začalo to jednorázovou uzavírkou a víkendovým programem na Smetanově nábřeží, ale projekt Zažít město jinak se postupně proměnil v občanský a komunitní inkubátor. V jeho rámci vznikla řada spolků nebo různé iniciativy na záchranu např. cenné budovy nebo zahrádkářské kolonie,” říká Šárka Havlíčková, která se v roce 2006 podílela na organizaci historicky prvních slavností. Semínko kultury pouličního života a práce s veřejným prostorem od té doby stále roste a prospívá. Organizace vlastních slavností Zažít město jinak se letos chopili dobrovolníci na více než stovce míst v Praze a asi padesátce v dalších městech. Ti všichni chtějí ukázat, jak to vypadá, když ulice slouží lidem k potkávání se.

Motto pro letošní rok

Letošní motto (Ulice) do gala odkazuje k oslavám dvou AutoMatích výročí, ale především k možnosti podílet na podobě svého okolí. Ulici si mohou sousedé uklidit nebo vyzdobit nejen 16. září, ale po celý rok,” dodává Anna Kociánová z organizačního týmu Zažít město jinak. Ročníkové téma mohou jednotliví organizátoři uchopit po svém. Např. na pražském Strossmayerově náměstí budou házet do gala svou duši i vztah k těm nejslabším, okolí dnes už převážně turistické Mostecké ulice můžete poznat s pamětníkem a v Kanicích v rámci „Dopoledne v montérkách” osází záhon u školy.

Zažijte s námi ulici jinak

Kompletní program na sobotu 16. září 2023 (i v některých dalších termínech) najdete na webu zazitmestojinak.cz. Vyberte si svou oblíbenou lokalitu a přijďte strávit den bez shonu, bez hustého automobilového provozu, zato plný kultury, domácího občerstvení, představení místních podniků a institucí nebo her pro děti. Aby bylo možné zažít ulici jinak, zařizuje AutoMat pro jednotlivé lokality mj. zábory veřejného prostranství a vyparkování aut.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. There are many different types of activities available. Some games are designed for minors, while others are geared more towards adults. Playing sports is always a pleasurable pastime. It can aid in relieving tension and enhancing concentration. Playing games can also aid in skill development. For instance, if you are a beginner golfer, playing cookie clicker can enhance your mental health.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down