Zlínský kraj chce stážemi podpořit zájem mediků o praktické lékařství

Stáž v ambulanci praktického lékaře v rámci pilotního projektu Zlínského kraje Praktikem na zkoušku absolvovala tento týden první studentka. Helena Vaňková z Velehradu studuje na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a pro svou praxi si vybrala ordinaci ve Starém Městě. Zkušenosti sbírala od pondělí do pátku.  

Hejtmanství Zlínského kraje chce prostřednictvím nového projektu Praktikem na zkoušku vzbudit zájem mediků o praktické lékařství. Do prvního ročníku se přihlásilo celkem 12 studentů, vybírat si mohli z deseti ordinací napříč krajem. Sérii stáží odstartovala studentka Helena Vaňková v ordinaci ve Starém Městě, další šestice studentů nastoupí během prázdnin do Zlína, tři do Kroměříže a dva budou sbírat zkušenosti v Uherském Hradišti.

„Ve Zlínském kraji máme aktuálně 336 praktických lékařů a zhruba čtyřicet procent z nich je starších šedesáti let. Nutně potřebujeme vzdělávat mladou generaci, abychom měli náhradu za odcházející kolegy. To je důvod, proč jsme ve spolupráci s praktickými lékaři spustili tento projekt,“ vysvětlila Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví.

Další finance na podporu primární péče směřuje Zlínský kraj do projektu zaměřeného na vzdělávání budoucích praktických lékařů. Jeho prostřednictvím kraj přispívá školitelům z řad praktiků, od kterých se mladí lékaři učí a získávají potřebnou praxi. Na nepříznivou věkovou strukturu lékařů reagovalo hejtmanství rovněž zřízením dotačního programu na vybavení nových ordinací tam, kde zanikla, nebo bylo ohlášeno ukončení praxe. Kraj tímto způsobem finančně podporuje i ambulance dětských lékařů, zubařů či ambulantních dětských psychiatrů. Letos začal finančně podporovat také přímo mladé lékaře, kteří se připravují na obor praktické lékařství.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down