Jaká by byla města bez stromů a zeleně? To přesvědčivě ukazují fotografie upravené umělou inteligencí

Kterak by vypadala naše města a krajina bez stromů a dalších prvků zeleně, vyzkoušeli odborníci na adaptační opatření z Nadace Partnerství. Pomocí umělé inteligence z fotografií prvky zelené infrastruktury odstranili. Upozorňují tím na rizika extrémních projevů klimatické změny. Zeleň je totiž klíčovým prvkem, jak naše města a krajinu připravit na jejich dopady.

Fotografie upravené umělou inteligencí naleznete zde: Jaká by byla města bez stromů a zeleně – Nadace Partnerství (nadacepartnerstvi.cz) . Fotografie bez zmizelých stromů na tomto odkazu zobrazují skutečné projekty ze soutěže Adapterra Awards, do které je možné do 15. března hlásit opatření proti suchu či přehřívání a získat finanční a věcné odměny   v hodnotě 50 tisíc až 100 tisíc Kč, ale také umístění v databázi dobré adaptační praxe zveřejněné na www.adapterraawards.cz a stát se tak inspirací pro ostatní.

Soutěž Adapterra Awards hledá místa, která podporují zasakování vody a poskytují stín

Rok 2023 byl nejteplejší v historii měření a jsou to právě vzrostlé stromy, co nám pomáhají překonat přibývající vlny horka. Okolí Národního muzea v Praze můžete na fotografii upravené umělou inteligencí vidět bez zeleně, střechu designového Mosaic House Design Hotel zase bez vegetační vrstvy. Fotografie s lavičkami zachycuje, jak by bez stromů vypadal brněnský park Mariacela u Ponávky.  Ještě před pár lety realita, díky adaptačním opatřením, které soutěž Adapterra Awards pro letošní ročník aktuálně hledá a oceňuje, však místo, které podporuje zasakování vody a poskytuje stín.

Na snímku: Fotografie s lavičkami zachycuje, jak by bez stromů vypadal brněnský park Mariacela u Ponávky.  Ještě před pár lety realita, díky adaptačním opatřením, které soutěž Adapterra Awards pro letošní ročník aktuálně hledá a oceňuje, však místo, které podporuje zasakování vody a poskytuje stín.

„Odstranění stromů a další vegetace hraje podstatnou roli nejen z důvodu chybějících ekosystémových služeb. Jak můžeme vnímat na fotografiích, odstranění zeleně z města je významné i pro naše vnímání prostoru. Naštěstí k odstraněním došlo jen na fotkách, ve skutečnosti stromy u Národního muzea i zelená střecha v Mosaic House Design Hotel zůstaly,“ dodává specialistka na adaptaci měst z Nadace Partnerství Magdalena Maceková.

Podmínky ve městech pro zelené prvky často nejsou ideální. Stromy potřebují nejen dostatek prostoru a vzduchu pro kořeny, ale také vody. Kvůli zpevněným a nepropustným povrchům, které odvádí vodu z města do kanalizace, jí však mají nedostatek. Bez vody se nedaří stromům a beze stromů nemůžeme plně využít chladicí potenciál vody. Proto je potřeba ve městech vytvářet prvky modro-zelené infrastruktury, tedy spojení vody a zeleně.

Modro-zelená infrastruktura je na sebe navazující systém, který by měl procházet celým vystavěným prostředím našich měst a menších obcí. Ve skutečnosti to ale není nic utopistického, jedná se o rozvolněný potůček a porost na jeho břehu, dešťový záhon na ulici nebo třeba strom na náměstí,“ vysvětluje Magdalena Maceková.

Máte ve svém okolí projekt, který bojuje proti přehřívání budov a měst v letních vedrech, suchu v krajině a dalším dopadům klimatické změny? Přihlaste jej prostřednictvím www.adapterraawards.cz do soutěže a získejte finanční i věcné odměny v hodnotě 50 tisíc až 100 tisíc Kč od partnerů soutěže.

/zr/

Na horním snímku: Rok 2023 byl nejteplejší v historii měření a jsou to právě vzrostlé stromy, které nám pomáhají překonat přibývající vlny horka. Na fotografii upravené umělou inteligencí můžete vidět okolí Národního muzea v Praze bez zeleně. Foto: Nadace Partnerství

O soutěží Adapterra Awards jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/startuje-jiz-sesty-rocnik-souteze-adapterra-awards-je-prilezitosti-i-pro-projekty-obci-a-mest/ a zde: https://moderniobec.cz/soutez-adapterra-awards-predstavuje-18-mist-kde-jsou-pripraveni-na-klimatickou-zmenu-i-energetickou-krizi/ .*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down