Střední školy v Jihomoravském kraji se mohou zapojit do projektu Vylepši si školu

Projekt s názvem Vylepši si školu je určen pro střední školy zřizované Jihomoravským krajem, které díky němu mají šanci získat dotaci ve výši 36 000 Kč na participativní rozpočet školy.

V rámci rozpočtu studenti sami navrhnou, vyberou a zrealizují aktivitu, kterou přispějí k rozvoji své školy. Program rozvíjí finanční gramotnost, kritické myšlení, prezentační dovednosti a občanskou angažovanost středoškoláků. Vznikl díky spolupráci Jihomoravského kraje, Jihomoravské agentury pro veřejné inovace JINAG a města Brna. Akce je zařazena
do aktivit projektu Zdravý kraj a místní Agenda 21.

„Nejlepší nápady jsou ty, které nejsou limitované představou, že něco nejde. Mladí lidé mají větší potenciál věci posouvat a my jim chceme ukázat, že nápady nemusí zůstat jen na papíře,“ vysvětluje iniciátor projektu Lukáš Dubec, náměstek hejtmana s odpovědností za životní prostředí a projekty participace a otevřenosti.

Inspirace participativním rozpočtováním města

Projekt byl inspirován participativními rozpočty města Brna do základních škol Dáme na vás. „Jsem velice rád, že se podařilo zrealizovat očekávané rozšíření participativního rozpočtu v základních školách i na školy střední. Stejně tak jsem nadšený z toho, že město Brno mohlo nabídnout své know-how a být tak vzorovým příkladem i pro školy v našem kraji,“ uvedl Petr Bořecký, radní města pro oblast participace.

Design a realizaci projektu měla na starosti Jihomoravská agentura pro veřejné inovace JINAG, jejímž cílem je podporovat inovace a rozvoj měst a obcí. „Realizace školního participativního rozpočtu je skvělou příležitostí pro jihomoravské střední školy, které chtějí do svého dění zapojit samotné studenty.  Studenti společně vymýšlí, jak by školní prostředí či výuku zlepšili, co je pro ně důležité a potřebné. Učí se spolupracovat, naslouchat názorům druhého, hledat společné řešení a shodu,” říká Dagmar Peřinová, doménová specialistka pro participaci.

Nápadům se hranice nekladou

Zapojená škola získá od kraje částku v maximální výši 36 000 Kč. Žáci sami navrhnou, čím by chtěli svou školu či výuku vylepšit. Mohou se zamyslet například nad novým vybavením třídy, uspořádat zajímavou exkurzi nebo založit odpočinkovou místnost. Návrhy předloží vedení školy k posouzení a následně je prezentují ostatním studentům. Ti pomocí online hlasování vybírají vítězný nápad, který bude ještě v daném školním roce realizován.

Ve školním roce 2023/2024 proběhla pilotáž, které se zúčastnilo šest středních škol: Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo, Střední pedagogická škola Boskovice, Střední škola polytechnická Kyjov, Gymnázium, obchodní akademie a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín, Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Břeclav a Střední škola grafická Brno.

„Naše škola chce vychovávat podnikavé absolventy, kteří nebudou jen kritizovat, ale zkusí sami něco změnit k lepšímu nebo zorganizovat nějakou akci. Projekt Vylepši si školu je vhodnou formou, jak k tomu přispět,” soudí ředitel SŠP Kyjov Petr Koiš.

Ostrá fáze projektu bude spuštěna v září 2024. Školy se mohou hlásit od 18. dubna do 5. května prostřednictvím webu www.vylepsisiskolu.cz.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down