Olympiádu dětí a mládeže podruhé ovládli sportovci z Prahy

Mladí sportovci z hlavního města ovládli Olympiádu dětí a mládeže (ODM) v Jihočeském kraji. Na klání krajů ve dnech od 23. do 27. června 2024 soutěžilo téměř 3 500 mladých lidí ve 20 sportech a 78 disciplínách, kteří vybojovali více jak 200 sad medailí. Pražské dívky a chlapci vyhráli celkem 94 medailí. Sportovci z Prahy na největší multisportovní akci v České republice zvítězili podruhé za 21. ročníků.

Sportovci z hlavního města Prahy dokázali na Olympiádě dětí a mládeže překonat hranici 500 bodů a suverénně ovládli celkové hodnocení. Druhé místo obsadil s téměř sto bodovým rozdílem Jihomoravský kraj a stupně vítězů doplnil v těsném závěsu kraj Středočeský. Pražským týmům se dařilo především v atletice, badmintonu, moderní gymnastice, paraplavání, beachvolejbalu, softballu, florbalu či jachtingu. Zlatých medailí přivezli do Prahy celkem 29, stříbrných 28 a bronzových 37. Jen v atletice pražským chlapcům zacinkalo zlato hned čtyřikrát a dívkám pětkrát, v badmintonu chlapcům třikrát a dívkám jednou a z moderní gymnastiky pražské juniorky přivezly na pět zlatých medailí.

Stotisícová návštěvnost

Jižní Čechy na pět dní pohltila nezapomenutelná atmosféra. Na sportovištích i v Olympijském domě to každý den žilo díky tisícům fanoušků včetně dětí ze škol. Spolu s diváky na zahajovacím i závěrečném ceremoniálu se celková návštěvnost vyšplhala na téměř sto tisíc lidí. V hledišti nechyběly ani desítky úspěšných sportovců, mezi něž patří vodní slalomáři Tereza Fišerová, Vít Přindiš a Václav Chaloupka, plavci Kristýna Horská a Ondřej Gemov, fotbalista David Lafata, baseballista Martin Mužík a další.

„Jsem přesvědčen, že každý bude z jižních Čech odjíždět s životním zážitkem. I přesto, že se jedná o Olympiádu dětí a mládeže, můžeme použít termín, že se stává dospělejší. Každým rokem ji všichni berou vážněji a kdyby k ní nepřistupovali jako k opravdové olympiádě, tak by se nám takto velký projekt nikdy nepodařilo uskutečnit,“  uvedl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

1 500 hodin přenosů

Na olympijské platformě czechteam.tv se každý den promítalo 30 živých přenosů, které dohromady trvaly 1 500 hodin. Největší multisportovní akci u nás si nenechaly ujít ani kamery České televize.

Organizace největší multisportovní akce by se neobešla ani bez dobrovolníků. Těch se v letošním ročníku na různých pozicích vystřídalo 120. Olympiáda by však především by neexistovala bez společného zapojení a úzké koordinace krajů a měst, sportovních svazů a klubů a partnerů akce. Olympijskou štafetu nyní přebírá Moravskoslezský kraj, který již za šest měsíců přivítá v roce 2025 zimní edici a další letní ODM se uskuteční v roce 2026 poprvé v historii v Praze.

Více o ODM, včetně fotografií, naleznete zde.*

/tz/

Snímek z utkání týmů Prahy a Libereckého kraje

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down