Podzimní kolo Potravinové sbírky proběhne již 11. listopadu

Až 15 % obyvatel České republiky se nachází pod hranicí chudoby a má problém pokrýt veškeré životní potřeby. Každoroční Sbírka potravin představuje efektivní systém darování potravin i základních hygienických potřeb a zároveň jeden z významných nestátních pilířů pomoci lidem v obtížné životní situaci. Za deset let jejího fungování se tato akce stala největší charitativní akcí u nás a díky ochotným dárcům se podařilo vysbírat 4659 tun potravin, tedy v přepočtu 9,32 milionu porcí jídla, a 595 tun základních hygienických potřeb. 

„Je opravdu potěšující, že se nám podařilo vybudovat fungující systém pomoci pro spoluobčany v nouzi. Jejich počet bohužel každým rokem narůstá, podle statistik se v současné době nachází pod hranicí chudoby až 15 procent všech obyvatel České republiky,“ uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank. „Sbírka potravin je pro nás zásadním dnem solidarity, kdy se vždy podaří naplnit sklady trvanlivým sortimentem. Snažíme se také více rozšířit možnosti darování, ať už počtem obchodů, nebo prodloužením možnosti darovat prostřednictvím on-line. Díky tomuto průběžnému rozšiřování sbírky výrazně narůstá objem darovaného zboží. Musím v této souvislosti vyzdvihnout také podporu ze strany státu a spolupráci potravinových bank a obchodních řetězců, která se neustále zintenzivňuje,“ dodal Aleš Slavíček.  Vedle spolupráce s velkými charitativními partnery spustily potravinové banky také distribuci potravin a drogerie formou přímého prodeje, respektive sítí vlastních výdejních míst.

Role státu i obchodních řetězců

„Potravinové banky vytvářejí rozsáhlou záchrannou síť a jejich činnost napomáhá státu při pomoci lidem v obtížné životní situaci. Stát prostřednictvím zainteresovaných ministerstev, především rezortu zemědělství, který v této oblasti zejména cílí na snížení plýtvání potravinami, bude i nadále podporovat Sbírku potravin. Podpora potravinových bank musí být stabilní, neboť v souvislosti s aktuální ekonomickou situací narůstá počet obyvatel ohrožených chudobou. Jenom letos jsme na podporu potravinových bank přispěli částkou přes 100 milionů korun, a to na jejich provoz i vybavení,“ zdůraznil ministr zemědělství Marek Výborný. Důležitý aspekt Sbírky potravin představuje i omezování plýtvání potravinami. Podle ministra je s ohledem na vysoký počet lidí v nouzi důležité rozšíření sbírek o darování nábytku či oděvů, s čímž souvisí i možná diskuze o výši DPH na darování tohoto typu zboží.

Kvůli rostoucí poptávce potřebných se v posledních letech zintenzivňuje také finanční a provozní podpora potravinových bank ze strany obchodních řetězců. „Vedle každoročních sbírek potravin pomáhají řetězce také financovat provoz potravinových bank. Tato přímá pomoc již přesáhla 200 milionů korun a jedná se o potravinové dary, poskytnutí skladových prostor pro potřeby logistického centra k bezplatnému užívání, finanční dary pro budování nové infrastruktury nebo zakoupení automobilů k pravidelným svozům z prodejen a zavážení výdejních míst z krajských skladů. Řetězce také pomáhají s řízením a organizací těchto konkrétních projektů,“ sdělil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Průběh sbírky

Aktuální podzimní kolo Sbírky potravin se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023 ve více než 2000 prodejnách v rámci celé České republiky. Pomoc je zaměřena zejména na seniory, rodiny v krizi, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, hendikepované občany či lidi bez domova.

Od 7. do 21. listopadu lze také darovat potraviny a drogerii prostřednictvím on-line obchodů Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco. Na darování drogistického zboží se v rámci sbírky soustředí drogistické řetězce dm drogerie, ROSSMANN a Teta drogerie. Do posledního kola Sbírky potravin letos na jaře se zapojilo více než 4000 dobrovolníků z řad zaměstnanců obchodních řetězců i neziskového sektoru.*

Více informací na www.sbirkapotravin.cz

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down