Rozbíhá se kampaň Září proti plýtvání. Poradí, jak lépe zacházet s jídlem

Spolek Zachraň jídlo, pod záštitou Informačního centra OSN v Praze, již podruhé spouští kampaň Září proti plýtvání. Za cíl si klade nalákat nové záchranáře jídla z celé republiky. Kampaň pomocí 4 e-mailů společně s praktickými materiály v průběhu září nabídne osvědčené rady a tipy jak neplýtvat jídlem a tím i penězi. Výzva je odpovědí na vysoké ceny potravin a dlouhodobě znepokojující množství potravinového odpadu vyprodukovaného domácnostmi. Veřejnost se může zapojit na webu zachranjidlo.cz.

Prvotní impuls ke konání Září proti plýtvání přišel v roce 2020, kdy OSN ustanovila 29. září jako Mezinárodní den proti plýtvání jídlem. V roce 2022 se iniciativa Zachraň jídlo rozhodla věnovat problematice plýtvání jídlem v domácnostech v průběhu celého měsíce září. Reagovala nejen na Mezinárodní den proti plýtvání jídlem, ale i na rychle rostoucí ceny potravin a energií. Během prvního ročníku výzvy se do ní zapojilo přes 1000 nových záchranářů, kteří sledují aktivity iniciativy i nadále.

Nejvíce plýtvají domácnosti

V České společnosti panuje představa, že za plýtváním jídlem stojí především velké obchodní řetězce. Není tomu tak. Podle informací Evropské komise z roku 2019 u spotřebitelů vzniká 52 % potravinového odpadu. Plýtvání jídlem se tak týká všech, ať už se jedná o farmáře, kteří nechávají zbylou zeleninu na polích, zbylé výrobky s vadnou etiketou u výrobců, neprodané položky v retailu nebo nadbytečné porce v jídelnách. Především se to ale týká jednotlivých spotřebitelů.

Na přelomu roku 2022 a 2023 Vysoká škola ekonomická v Praze ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a Zachraň jídlo sestavila výpočet pro odhad ceny znehodnocených potravin v domácnostech. Na jeho základě můžeme předpokládat, že v roce 2023 skončí v koši, kompostu a odpadních trubkách potraviny v hodnotě 3519 Kč na obyvatele. Pokud bychom pracovali s průměrnou domácností dle ČSÚ, tedy 2,33 člověka, pak se jedná o 8199 Kč za rok 2023. Rodina se dvěma dětmi může letos ušetřit 14 076 Kč, pokud nebude plýtvat.

Zájemci o zapojení do výzvy Září proti plýtvání se mohou registrovat na: https://zachranjidlo.cz/zariprotiplytvani

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down