Projekt prvního superbloku vstupuje ve Vídni do další fáze

Po pilotní fázi, která proběhla v polovině loňského roku, plánuje radnice Vídně zahájit trvalé úpravy městské čtvrti Favoriten na tzv. superblok. Kromě zklidnění dopravy, a tím i větší bezpečnosti provozu, je cílem projektu vyšší kvalita bydlení, více zeleně a ochlazení ulic v horkých letních měsících. Než však koncem letošního roku začnou stavební práce, připravila vídeňská Agentura pro mobilitu na letošní léto zajímavý pouliční program. Až do září si mohou místní užívat laviček, lehátek, zeleně a komunitních akcí, které oživí tamní pěší zónu.

V městské části Favoriten, jedné z nejhustěji zastavěných oblastí Vídně, je opět živo. Ruch však není způsoben intenzivní automobilovou dopravou. Naopak, každé úterý a čtvrtek odpoledne tam oživují ulice místní obyvatelé, pro něž vídeňská Agentura pro mobilitu organizuje pestrý pouliční program. Pěší zóna v ulici Herzgasse se opět stává městským „obývacím pokojem“ s lavičkami, lehátky a spoustou rostlin. Celé léto až do 22. září bude agentura zpříjemňovat místní atmosféru procházkami po čtvrti, cyklistickými i „bosými“ stezkami nebo lekcemi zumby.

Ulice vídeňského suúerbloku. Foto: @studio LAUT

Městská agentura specializující se na udržitelnou mobilitu je k dispozici také na místě, aby vyslechla názory místních ohledně plánované transformace jejich čtvrti. Nastíněný letní program má totiž napovědět, jak to tam bude vypadat v budoucnu. Zanedlouho tam začnou práce na trvalých stavební úpravách, které mají obyvatelům této části Vídně přinést větší kvalitu života. Na konci roku představí město svůj finální koncept a tato oblast se začne proměňovat na tzv. superblok, či jak se tomu říká ve Vídni, „Supergrätzl“. V desátém vídeňském obvodu by tak měla vzniknout klimaticky šetrná oblast se zklidněnou dopravou, pěšími zónami, zelení a řadou míst pro trávení volného času. Cílem je omezit tranzitní dopravu, a naopak podporovat pěší a cyklisty.

Superblok má ve Vídni plnohodnotně fungovat už v létě 2025

Díky plánované reorganizaci budou místní moci lépe využívat veřejný prostor, užívat si větší svobodu pohybu a v letních měsících i příjemné ochlazení. Projekt superbloku je výjimečný i tím, že se do něj mohli místní obyvatelé aktivně zapojit prostřednictvím speciálních informačních dnů a interaktivních akcí během testovací fáze, kdy měli možnost přispět svými nápady a řešit případné připomínky a nejasnosti. Cílem bylo zajistit, aby se lidé cítili v novém uspořádání čtvrti pohodlně, bezpečně a aby skutečně měli prospěch z omezení dopravy a zmírnění letních veder v ulicích.

Po pilotní fázi, která probíhala od června do konce září loňského roku, tak projekt vstupuje do další etapy. Podle odhadů by měl být ve Vídni superblok dokončen zhruba rok a půl po zahájení trvalých stavebních úprav, tedy v létě 2025. Několik vylepšení veřejného prostoru zde bylo na základě zkušeností z testovací fáze aplikováno už nyní. V rámci zklidňování dopravy byly na čtyřech křižovatkách implementovány další tzv. diagonální filtry. Betonové prstence, které sloužily jako nádoby na odpad na Dunajském ostrově, byly recyklovány a osázeny květinami. Tyto „květináče“ mají zajistit, že řidiči budou nově zavedená dopravní pravidla dodržovat a „Supergrätzlem“ nebudou projíždět žádná auta.*

Další zajímavosti a inspirativní zkušenosti z Vídně jsme popisovali například zde: https://moderniobec.cz/viden-za-obyvatele-mestskych-bytu-zaplati-v-zari-polovinu-najmu/ , zde: https://moderniobec.cz/inspirace-z-vidne-docasne-cyklopruhy-jiz-slouzi-lidem/, zde: https://moderniobec.cz/inspirace-z-vidne-chuze-a-cyklistika-se-osvedcily-i-v-tezkych-dobach/, zde: https://moderniobec.cz/inspirace-ze-zahranici-viden-mesto-kratkych-vzdalenosti/ či zde: https://moderniobec.cz/prosim-odstrante-tu-mrtvolu-aplikace-rekni-to-vidni-zaznamenala-uz-27-tisic-podnetu-nektere-i-velmi-kuriozni/

/zr/

Ilustrační foto: @studio LAUT

K tématu superbloků viz také:

Méně aut, více místa pro lidi. Ve Vídni už vzniká první superblok

Superbloky. Vídeň jako Barcelona či Berlín

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down