Rozpočtové určení daní: Více než devět z každých deseti obcí by si přijetím návrhu novely zákona finančně pohoršilo. Zadejte název své obce do nové kalkulačky SMS ČR a zjistěte si, jak byste na tom byli u vás!

Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) zveřejnilo na svém webu novou kalkulačku, ve které si může každý spočítat, jak se konkrétních obcí dotkne Ministerstvem financí navrhovaná změna zákona o rozpočtovém určení daní. Potvrzuje se, že pokud dojde ke změně zdroje dat pro výpočet podílů jednotlivých samospráv, dopadne to negativně na rozpočty naprosté většiny menších a středních obcí a měst. Polepší si dominantně velká města.

SMS ČR je ohledně rozpočtového určení daní připraveno jednat s vládou a po mimořádném zasedání svého předsednictva vyzývá zástupce samospráv, aby se v této věci už nyní obrátili i na zákonodárce ze svých regionů.

Spočítat si v kalkulačce Změny v RUD 2025 nový příjem obce je velmi jednoduché. Stačí zadat název obce a kalkulačka zobrazí současný podíl vypočtený na základě dat z bilance Českého statistického úřadu a také částku, kterou by měly obce dostávat, pokud dojde ke změně a budou využívána data z Registru obyvatel, jak navrhuje Ministerstvo financí.

Je to jako chudým brát a bohatým dávat. Změna navrhovaná Ministerstvem financí poškodí přes 90 procent obcí a měst, zejména těch menších a středních, polepší si dominantně pouze některá velká města. Změnu zdroje dat ministerstvo se zástupci samospráv neprodiskutovalo a je nepřípustné, aby došlo k takovému kroku bez adekvátní náhrady. Obzvlášť v situaci, kdy se obecní rozpočty už potýkají s výpadky příjmů v důsledku konsolidačního balíčku. Trváme na tom, že by změna zdroje dat měla být nyní z návrhu novely bez náhrady vypuštěna,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.

Například město Zlín by si podle nového výpočtu pohoršilo o více než šest milionů korun, Telč na Vysočině o více než dva miliony, jihočeská Soběslav pak o více než 3,5 milionu korun. Naopak hlavní město Praha by si polepšilo o více jak 1,7 miliardy korun, Brno by získalo navíc téměř 600 milionů.

Sdružení místních samospráv ČR bude v červnu jednat o novele zákona o rozpočtovém určení daní se zástupci vládní koalice. Po mimořádném zasedání svého předsednictva sdružení už nyní rovněž vyzývá své členy, aby se ohledně dopadů současného návrhu obrátili na zákonodárce ze svých regionů.

Pokud po jednání s vládou nedojde k vypuštění návrhu na změnu zdroje dat pro výpočet, případně nebude navržena adekvátní náhrada pro obce, jsem připravena podat jako poslankyně sama takový pozměňovací návrh a získat pro něj podporu u kolegyň a kolegů napříč politickými stranami,“ dodává Eliška Olšáková.

/zr/*

Návrhu na změnu stanovení počtu obyvatel ve městech a obcích pro účely rozpočtového určení daní se věnujeme i v červnovém vydání tištěného vydání Moderní obce, které se bude distribuovat ke čtenářům už 3. června. Tamtéž se vracíme také k nevyhovujícímu nastavení motivačního prvku RUD, který ve svém současném pojetí nevede radnice k tomu, aby více podporovaly podnikatelské prostředí.

O navrhovaných změnách zákona o rozpočtovém určení daní jsme informovali také zde: https://moderniobec.cz/vlada-schvalila-navrh-novely-zakona-o-rozpoctovem-urceni-dani-ten-nyni-miri-do-poslanecke-snemovny/ , zde: https://moderniobec.cz/dalsi-rana-danovym-prijmum-malych-obcim-obesli-nas-zni-ze-svazu-mest-a-obci-cr/ nebo zde: https://moderniobec.cz/obce-nesouhlasi-s-navrhem-ministerstva-financi-se-zmenou-zdroje-dat-o-poctu-obyvatel/ .

Na snímku: Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR

Foto: archiv SMS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down