Zlínský kraj podporuje recyklaci plastů, nejnověji v projektu Otoč květináč

Staré plastové květináče a truhlíky mohou lidé nově odnášet do sběrných boxů v pěti hobby prodejnách a zahradnických centrech ve Zlínském kraji. Tady projdou tříděním, použitelné putují dál na dobrou věc, z rozbitých se vyrobí nové. Projekt začal v dubnu a po úspěšném startu se plánuje zapojení dalších míst.

Kromě dalších sedmi sběrných míst v Jihomoravském kraji funguje také swap, tedy výměnný bazar v Praze. Do sběrných boxů lze přinést květináče z měkkého i tvrdého plastu, funkční i rozbité. Lidé je většinou najdou v prodejní sekci květináčů. „Další sběrná místa brzy přibydou. Náš nápad totiž nadchl všechny, komu jsme jej představili,“ popisuje Lenka Novotná, spolumajitelka rodinné firmy Plastia z Nového Veselí, která myšlenku na recyklaci nepotřebných květináčů ve spolupráci se Zlínským krajem zhmotnila ve skutečnost. Do konce příštího roku chce sběrné boxy rozmístit po celé republice.

Zájem o službu je velký

„Projekt je myšlenkově spjat s naším odborem životního prostředí a zemědělství a současně příležitostí, jak snížit produkci plastových odpadů, dát život nevyužitým výrobkům a zajistit skutečnou recyklaci plastového odpadu, který stále více zatěžuje naše obce. Ačkoliv projekt běží jen krátce, je zřejmé, že lidé tuto službu využívají a boxy se skutečně průběžně plní,“ doplnila Hana Ančincová, statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje, odpovědná za oblast životního prostředí.

Ze žlutých kontejnerů na plast končí květináče většinou přímo ve spalovně. „My je přebereme, hezké a funkční věnujeme například do domovů pro seniory, škol nebo azylových domů. Rozbité podrtíme a vyrobíme z nich nové,“ vysvětlila Lenka Novotná.

Na Moravě už potvrdili zájem o nepoškozené květináče například Oblastní charita Žďár nad Sázavou, Útulek věcí a re-use centrum v Jihlavě, Základní škola Nížkov, Centrum sociální a podpůrné péče a dobrovolníci nemocnice Jihlava včetně nemocnice samotné.

Podrobné informace o projektu na: www.otockvetinac.cz.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down